‚Ojedinělý’ vánoční podvod. Policie pátrá po prodejci cukroví, který připravil 80 lidí o desítky tis

23. prosinec 2020

Na internetu zahlédl nabídku vánočního cukroví za výhodnou cenu, u prodejce si ho proto objednal, zaplatil zálohu a čekal na termín dodání. Autor inzerátu ale přestal komunikovat a David Ditrich se tak svého cukroví nedočkal. Stejný příběh se letos stal desítkám dalších lidí, kteří si cukroví koupili ze stránek Jiříkova kuchyně. „Evidujeme nejméně 80 poškozených se škodou 40 tisíc korun,“ říká mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

„Každý rok jsme pekli doma, letos jsem ale chtěl přítelkyni a mamince ulehčit práci před Vánocemi a objednal jsem proto dvě kila cukroví. Teď nemáme ani napečeno ani zálohu, kterou jsme zaplatili,“ říká pro server iROZHLAS.cz jeden z podvedených zákazníků.

Prodejce Michal Prudík zpočátku komunikoval poměrně rychle. „Před zasláním jsem si to radši ještě ověřoval. Myslel jsem si, že to je restaurace, která musela zavřít, a tak začala péct alespoň cukroví, aby si něco vydělala. Termín měl být 22. prosince,“ popisuje.

Ani jemu, ani nikomu dalšímu ale zásilka nedorazila a prodejce přestal na zprávy a telefonáty reagovat úplně. „Jsem zklamaný a naštvaný, že se to děje i takto před Vánocemi,“ stěžuje si Ditrich.

Jiříkovu kuchyni se snažil kontaktovat i server iROZHLAS.cz, ale telefonní číslo na webových stránkách bylo nedostupné.

Škoda 40 tisíc korun

Inzerát o prodeji kila vánočního cukroví za 280 korun se objevil nejen na facebooku, ale také například na internetovém bazaru.

Desítky lidí ve společné facebookové skupině si nyní stěžují, že Prudík, se kterým jednali, přestal komunikovat. Stalo se tak poté, co mu poslali zálohu v hodnotě poloviny celkové ceny.

Někteří lidé přišli jen o několik desítek korun, jiné ale podvodník obral i o několik stovek. „Jednu z nejvyšších částek jsem zaplatila já. Na účet jsem rovnou poslala 1260 korun. Někdo zaplatil ale i dva tisíce. Působilo to velmi věrohodně,“ říká správkyně skupiny Tereza Bělohradská. Podle ní bude ale podvedených až 200. Celkem si tak lidé objednali nejméně 142 kilogramů cukroví.

To potvrzuje i pražská policie. „Zabýváme se podvodným internetovým prodejem vánočního cukroví. Evidujeme více než 80 poškozených s celkovou škodou zatím 40 tisíc korun,“ říká pro server iROZHLAS.cz mluvčí Kropáčová. Dodala, že muže podezřívají ze spáchání trestného činu podvodu.

Podobné švindly přitom podle ní nejsou kolem Vánoc na internetu ojedinělé. Týkají se ale hlavně prodeje elektroniky a dalších vánočních dárků. „Cukroví je tedy ale opravdu ojedinělé,“ uzavírá.

autor: Vít Kubant
Spustit audio