Oltář sedlecké katedrály v Kutné Hoře ozáří v den rovnodennosti sluneční paprsek
Když první cisterciáčtí mniši začali v roce 1142 přicházet do Sedlce u Kutné Hory, určitě netušili, jak významně toto místo v dalších staletích ovlivní. Právě na pozemcích Cisterciáckého kláštera bylo objeveno stříbro a z pronájmu pozemků klášterní pokladna nesmírně zbohatla.
Proto není divu, že právě tady vyrostla v letech 1290 až 1320 v té době největší církevní stavba ve střední Evropě - Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.
Byla postavena jako konventní chrám cisterciáckého opatství a spolu se světoznámou sedleckou Kostnicí tvoří ucelený komplex nejstarší části Kutné Hory. Sedlecká katedrála byla vystavěna neznámým tzv. Mistrem sedleckého chrámu. Jedná se o styl, který zvýrazňuje výšku a subtilnost stavby, a k tomuto účelu využívá jedinečný skrytý opěrný systém.
Po husitských válkách z ní však zbyly pouze ruiny. Až v roce 1700 za opata Jindřicha Snopka byl chrám opraven. Architektem hlavní etapy jeho obnovy byl geniální Jan Blažej Santini - Aichel, který do stavby přinesl některé světově unikátní stavební prvky - například samonosnou klenbu zvanou česká placka a samonosné točité schodiště.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele je pro svou výjimečnost a stáří na seznamu památek UNESCO. Její nádherné prostory nabízejí mimořádný zážitek především v den rovnodennosti. V případě slunečného dne se přítomným návštěvníkům naskytne jedinečný pohled - „viditelné propojení architektury starých mistrů s časem a světlem“. Mohou sledovat paprsek zapadajícího slunce, který putuje středem katedrály až nakonec doslova rozzáří oltář.
Nejkrásnější výhled na celý prostor katedrály a samotný oltář je přímo z kůru západního průčelí. Právě tam je možné vystoupat po Santiniho samonosném schodišti, což už je zážitek sám o sobě.
Za návštěvu stojí také chrámová pokladnice, která ukrývá jeden z nevzácnějších klenotů střední Evropy – originál sedlecké monstrance. Podle posledních poznatků se jedná o nejstarší dochovanou gotickou monstranci na světě - vyrobenou před rokem 1400.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokud si chcete úředně změnit pohlaví, musíte na kastraci. Novela kontroverzní legislativy má zpoždění
-
Návrat k běžnému životu i běh na dlouhou trať. Od ničivého zemětřesení v Maroku uběhly tři měsíce
-
Týdeník iROZHLASu: Bez podprsenky k testu, datařské hitparády nebo oťukávání s evropskými liberály
-
Radši deportaci než bojovat. Rusko verbuje do armády uprchlíky, které chytá na hranicích s Finskem