Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.

7. leden 2021

Vláda ve čtvrtek znovu jednala o mimořádných opatřeních kvůli koronaviru. Rozhodla například, že lyžařské areály zůstanou zavřené. „Ski areály nejsou rozhodně místy, kde by docházelo k omezování sociálního kontaktu. To vede k opatřením,” zdůvodnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O případném zpřísnění opatření se bude rozhodovat v příštím týdnu, kdy se podle ministra mají projevit restrikce z konce prosince.

Proti rozvolňování opatření se staví ministr zdravotnictví Jan Blatný za hnutí ANO. Ve středu uvedl, že kvůli nárůstu počtu nově nakažených a hospitalizovaných žádné zmírnění nenavrhne. Podle Blatného přísnější opatření zůstanou zachovaná i příští týden.

„Vždy je možné ještě pravidla upravit. Rozhodli jsme se, že připravíme detailní plán toho, jaká opatření platí v dalších zemích. Na základě tohoto jednání se budeme rozhodovat, jakým způsobem půjdeme dál. Je možné ještě opatření zpřísnit, na druhou stranu podle epidemiologické situace se chceme rozhodnout během příštího týdne, protože teprve potom se objeví opatření z prosince,” vysvětlil.

Jediné, co chce ministr umožnit, jsou návštěvy v nemocnicích. A to jen s respirátorem FFP2. „Změny se týkají zejména zdravotnických zařízení, kde dlouhodobě nebyly umožněny návštěvy. Toto jsme umožnili za podmínek, které zajistí, aby ta návštěva nebyla rizikem,” řekl Blatný.

Kabinet také ve čtvrtek schválil pokračování bezplatného antigenního testování i po 15. lednu, kdy mělo podle původních plánů skončit. Podle Blatného pomáhá epidemii zvládat. „Má potenciál snížit virovou nálož v populaci,” řekl.

Zavřené lyžařské areály

Vláda ve čtvrtek jednala také o tom, jestli se opět otevřou lyžařské areály. Ačkoli je podle svých slov ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO chtěl nechat ve speciálním režimu dostupné, nestalo se to. „Byl jsem pověřen vládou, abych okamžitě začal připravovat kompenzační program pro lyžařské areály,” řekl. Rozhodnutí se dotýká 450 středisek.

Havlíček poukazoval na to, že sjezdovky byly v posledních dnech i přes opatření plné lidí, kteří na technickém sněhu sáňkovali. Upozornil, že by se při oficiálním otevření areálů daly snadněji vymáhat rozestupy nebo zakrývání úst a nosu.

Sáňkování na Monínci

Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu, testy odhalily 17 668 nakažených. Epidemický index PES ve čtvrtek oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti.

Laboratoře provedly ve středu asi 37 000 PCR testů, pozitivních bylo skoro 48 procent z nich. Do statistik přibylo dalších 185 úmrtí, s covidem už v Česku zemřelo celkem 12 621 lidí.

Spustit audio