Opravené varhany v Evangelickém kostele v Kladně opět zazněly naplno

21. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fotografie Pavly Sirůčkové zachytily i ruce varhanice Ladislavy Pfeferové, která opravu pomáhala organizovat

Varhany v Evangelickém kostele v Kladně se po 100 letech dočkaly generální opravy. Teď mohou sloužit dalším generacím. Oprava trvala dva roky a přišla na více než 300 tisíc korun.

Nedělní kolaudaci opravených varhan si nenechali ujít farníci, ani další obyvatelé Kladna. V kostele v ulici Generála Klapálka bylo plno už při ranní bohoslužbě a další lidé přišli ještě během dopoledne. Po krátké přestávce následoval koncert spojený s vernisáží výstavy fotografií Pavly Sirůčkové s názvem Příběh varhan. Výtěžek z prodeje černobílých fotografií má pomoci financovat nákladnou opravu. Některé se prodaly ještě před vernisáží.

Varhany opravil varhanář Josef Poukar z České Třebové. Slavnostního uvedení do provozu se ujal celocírkevní kantor Ladislav Moravetz, který na závěr programu zahrál i tři vlastní skladby.

Prohlédnout si výstavu Příběh varhan a poslechnout si přitom opravený nástroj můžete každou neděli dopoledne až do 1. listopadu 2020. Zvuk nově opravených varhan uslyšíte i v naší reportáži.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas Region
Spustit audio