Osteoporóza dnes hrozí všem, kteří se dostatečně nehýbou

12. říjen 2022

Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu.

Hlavním důvodem je nedostatek pohybu, který je základním pilířem prevence. Spolu s pohybem je pro prevenci nutné také doplňování vitamínu D a vápníku.

Následně mohou vznikat, zlomeniny, které nemají velkou mechanickou příčinu. I při minimálním pádu může nastat velká zlomenina. Osteoporóza se bolestí neprojevuje. Většinou se na ní přijde bohužel až při zlomenině, nejčastěji zlomenině krčku u stehenní kosti nebo obratle.

Za vše může především pohodlnost

V současné době osteoporóza představuje opravdu velký problém kvůli celkové změně životního stylu. Jsme pohodlní a z našeho životního stylu přirozeně vypadává jeden z důležitých faktorů prevence osteoporózy. A to je pohyb.

V rámci různých zdraví prospěšných diet a metabolických řešení můžete sice do těla doplňovat důležité vitaminy a minerály, ale pokud chybí pohyb, kost se nezpevní tak, jak by měla. Právě pevné a vycvičené svaly, které kost drží, zabrání jejímu řídnutí. Jakkoliv je osteoporóza hrozbou pro všechny pohodlné, nejzávažnější průběh ale hrozí ženám ve věku nad 65 let, kdy je dispozice dána hormonálně. S cílenou prevencí by měl každý začít nejpozději od věku 45 nebo 50 let.

Klíčovými stavebními kameny jsou vitamín D a vápník

Doplňování těchto důležitých „stavebních kamenů“ kostí by ale mělo probíhat se značnou opatrností. Vitamín D je totiž možné předávkovat a v žádném případě by se neměla překračovat doporučovaná denní dávka.

Vitamín D je potřeba doplňovat hlavně nyní v zimních měsících, kdy je aktivního vitaminu D v potravě minimum. V přírodní formě se vitamín D nachází především v mořských rybách. Ostatně dříve se dětem často podával rybí tuk.

Vápník se nachází především v tvrdém sýru, máku a v ořechách. Ale pozor, pokud chybí dostatek pohybu, k zabudovávání vápníku do kosti nedochází tak intenzivně a rychle. To je jedná část celé problematiky.

Zařaďte dlouhé procházky do každodenního programu

Pohyb je pro prevenci osteoporózy zásadní. Otázka je, jak často a jak moc se pohybovat. Vhodný a přiměřený sport je na individuálních schopnostech každého jedince. Ideální je dostatek rychlejší chůze, kde se přirozeně zatěžuje celý organismus. A to za předpokladu, že jsou doplňovány již zmiňované základní pilíře metabolismu - vitamín D a vápník.

Bohužel, často se na onemocnění osteoporózou přijde až ve chvíli, kdy již dojde ke zlomenině a rentgen ukáže u dané kosti řídnutí.

Osteoporózu je také možné zjistit při vyšetření pomocí denziometrie u kostí, které se při tomto onemocnění nejčastěji lámou. Toto vyšetření zjistí hustotu kostí a stanoví index, který ukáže, jestli je osteoporóza již pokročilá nebo v samotném počátku.

Podle toho se také dále odvíjí léčba. Léky na léčbu osteoporózy předepisuje pouze osteolog. Praktický lékař může pouze předepsat podpůrný vápník a vitamín D. Pokud je osteoporóza ještě v raném stadiu, pohybem i dodáváním vápníku a vitamínu D je možné ještě celkový stav kostí zlepšit.

Spustit audio

Související