Ostře sledované vlaky se odehrály v Kostomlatech nad Labem

13. prosinec 2018

Přestože s filmem Ostře sledované vlaky je spojeno především nádraží v Loděnici, kde se slavný film natáčel, příznivci románu Bohumila Hrabala si připomínají především nádraží v Kostomlatech, kde Bohumil Hrabal sloužil jako výpravčí.

Bohumil Hrabal pracoval jako výpravčí na kostomlatském nádraží v letech 1944 a 1945, právě v době, kdy se nacistická Třetí říše hroutila a železnice sloužila jako hlavní prostředek transportu na frontu, ale i ustupujících jednotek.

Bohumila Hrabala na nádraží připomíná pamětní deska, upomínající i ke slavné razítkovací scéně z filmu. V čekárně si cestující mohou Bohumila Hrabala připomenout díky drážnímu vybavení z doby, kdy tady sloužil. Chybět nesmí samozřejmě ani „služební kanape.“ A protože Kostomlaty nad Labem jsou nádraží s literární minulostí, nesmí v čekárně chybět ani knihovna.

 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.