Ostrovský zámecký park platil v 17. století za osmý div světa. Své návštěvníky okouzluje i dnes

4. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letohrádek v centru parku

Město Ostrov leží v Podkrušnohoří nedaleko Karlových Varů. Jako své sídlo si ho kdysi zvolili Šlikové a později rod Sasko-Lauenburských. Šlechtický rod původem z Německa tu po sobě zanechal mnoho významných barokních památek, které se nacházejí v historické části města. A je tu i krásně upravený zámecký park.

V době své největší slávy měl zámecký park řadu fontán, bazénů a jiných kratochvilných prvků. Šlechta si mohla vychutnávat třeba projížďky na lodičkách. Oblíbené bylo také bludiště či kuželník. Nechyběla ani oranžerie, zvěřinec nebo klece s exotickým ptactvem. Ne nadarmo se park nazýval osmým divem světa.

Svou původní podobu si ale neuchoval, především kvůli nákladnému provozu. Dnešní podoba je výsledkem již páté rekonstrukce. Jednu jeho část tvoří anglický park. Kolem Letohrádku známého také jako Palác princezen se zase rozprostírá francouzská zahrada.

Parkem vás provede naučná stezka s názvem Zámecká zastavení. Z panelů se dozvíte mnoho zajímavostí z historie parku. Kromě zámeckých zastavení si můžete ze žlutých panelů v parku a jeho blízkosti připomenout historii pomocí virtuální a augmentové reality. Stačí si stáhnout novou aplikaci „Živé hory“ a můžete si přehrát významné historické události, nebo se skrze mobil či tablet podívat, jaká byla původní podoba daného místa.

I přes současná omezení je zámecký park v Ostrově pro veřejnost otevřený a navštívit ho tak můžete kdykoli.

Spustit audio