Páchnoucí cestující se nesveze a pes musí mít náhubek

Ministerstvo dopravy chce po dvaceti letech upravit přepravní řád, kterým se musejí dopravci a cestující ve veřejné dopravě řídit. Nová úprava řeší například přepravu zvířat nebo možnost vyloučení cestujícího kvůli zápachu. Platit by měla začít na podzim. Informoval o tom server Zdopravy.cz.

Novela podle Zdopravy.cz reaguje mimo jiné na rozšíření elektronického odbavení, integrovaných systémů a chystané zavedení jednotného tarifu. Upřesňuje i termíny, kdy místo slov jízdenka a místenka důsledně používá jízdní a rezervační doklad.

Nová pravidla upravují například způsob, jakým o sobě dává vědět cestující na zastávce na znamení. Na rozdíl od dřívějška už nemusí mávat, ale stačí mu, když se bude pohybovat bezprostředně u zastávky.

„Takové povinnosti musí být srozumitelné, bezpečné a použitelné i pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace,“ píše se v novele, která též umožní zasednout korpulentním osobám více než jedno místo k sezení. Podle ministerstva dopravy jde o reakci na podobný trend v letecké dopravě.

Dopravce bude mít podle nové úpravy možnost vyloučit z přepravy zapáchajícího cestujícího. Mezi další prohřešky dostačující k odmítnutí přepravy patří ještě hlučné chování, hlasitá reprodukce hudby, zpěv nebo obtěžování ostatních cestující jiným nevhodným chováním.

Ministerstvo dopravy nově upravuje i cestování s dětmi. Už nebude platit, že cestující a bezplatně přepravované dítětem můžou v obsazeném vozidel zaujmout jen jedno místo k sezení.

Úprava zohledňuje i pravomoc dopravce v souvislosti s přepravou živých zvířat. Psi musí mít nově košík „po celou dobu přepravy nasazen“. Dosud bylo ustanoveno pouze to, že pes má mít náhubek.