Paní Jarmila Vidová dala knihám přednost před ekonomií

2. prosinec 2022

Do Obecní knihovny v Dolních Břežanech lidé chodí nejen pro zajímavé knižní tituly. Tato komunitní knihovna se stala místem setkávání lidí, kteří mají rádi literaturu. Výběr knižních titulů tu zajišťuje knihovnice paní Jarmila Vidová. Za svou práci byla letos oceněná cenou Středočeský Kramerius.

Paní Jarmila Vidová je mezi knihami šťastná

Už jste zapomněli, jak voní čerstvě vydaná kniha? A jak je příjemné skutečnou knihu při čtení držet v ruce? Přes všechny technické dokonalosti a možnosti e-knih je o klasické tištěné knihy stále větší zájem. O tom svědčí mimo jiné i komunitní knihovna v Dolních Břežanech u Prahy. Za pouhé tři roky své existence si u místních obyvatel získala velkou oblibu.

Je to i díky místní knihovnici, paní Jarmile Vidové. Za svou práci byla letos oceněná cenou Středočeský Kramerius. Obecní knihovna v Dolních Břežanech se totiž řadí do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky, které pomáhají rozvíjet komunitní život v obci. A to se v Dolních Břežanech podařilo i díky paní Jarmile Vidové.

Původním povoláním ekonomka

Paní Jarmila původně vystudovala ekonomii. Knihy ale měla vždy ráda. Ostatně vztah ke knihám možná zdědila i po své babičce, rovněž Jarmile. Navíc i na studiích od makro a mikroekonomie utíkala k četbě historických knih a k filosofii, která ji vždy velmi zajímala.

S trochou nadsázky proto o sobě říká, že vystudovala ekonomii tak trochu omylem. Má ale smysl pro pořádek, dobrou paměť, a to vše jsou vlastnosti, které se uplatní nejen v ekonomii, ale i při zajišťování chodu knihovny. Po studiích se asi 15 let věnovala marketingu, ale mateřská dovolená jí změnila životní hodnoty. Chtěla dělat něco, co ji skutečně baví a naplňuje. A tak zkoušela mimo jiné pečení dortů, pletení, až se před třemi lety naskytla příležitost nastoupit jako knihovnice do nově vznikající dolnobřežanské komunitní knihovny.

Je součástí místního Regionálního informačního centra Keltské Oppidum Závist a jako neprofesionální knihovna je dozorována svou mateřskou knihovnou v Příbrami. Když před třemi lety Obecní knihovna v Dolních Břežanech začínala, právě příbramská Knihovna Jana Drdy jí poskytla převážnou část knižního fondu.

Knihovnice Jarmila Vidová

Více dětí do knihovny

Rozšiřování knižní nabídky už ale přímo ovlivňuje knihovnice, tedy paní Jarmila Vidová. Jejím hlavním přáním bylo dostat do knihovny více dětí. Snažila se proto vybírat kvalitní dětské knihy. První výběr knih samozřejmě hodně ovlivnil její vlastní vkus. Upřednostňuje současné české autory a autorky, ale v nabídce tu najdete i velké množství beletrie na historická témata.

Paní Vidová s návštěvníky místní knihovny často mluví a snaží se zjistit, o jaký typ literatury mají zájem. Vedle historických románů je tu velký zájem i o žánr krimi, současné autory, dětskou literaturu, a pro oddychové čtení jsou v nabídce i nejrůznější časopisy. Ostatně do knihovny chodí místní nejen pro knihy, které si pak odnáší domů. Často sem přijdou na kávu k rozečtené knize třeba prarodiče nebo rodiče, kteří čekají na vnoučata, než skončí školu nebo zájmový kroužek. Zkrátka všichni, kteří potřebují nějak smysluplně a příjemně prožít volný čas.

Na čtení má méně času

Paní Jarmila Vidová při zajišťování chodu knihovny využívá své schopnosti ekonomky, lásku ke knihám a především svou dobrou paměť. Pokud někdo pro konkrétní knihu přijde, nemusí vůbec hledat v seznamech, kde je uložená. Její přesné místo jednoduše zná. Zpaměti pak od pultu podává informace, ke kterému regálu a k jaké poličce se má dotyčný zájemce vydat.

Paradoxně má ale v roli knihovnice na čtení mnohem méně času. Místo četby knih totiž na internetu vyhledává zajímavé tituly za nejlepší ceny. Její péče se ale vyplatila. Na výběr je tu dnes nejen množství zajímavých titulů, ale z knihovny se stalo i místo příjemného setkávání, ať už s knihou nebo bez ní. Ostatně čísla mluví za vše. Po třech letech má tato malá obecní knihovna už 700 členů. A paní Vidová? Mezi knihami je v knihovně šťastná. I to je možná důvod, proč do knihovny lidé chodí velmi rádi.

Spustit audio