Paní Naděždu Řehákovou přivedla do Kouřimi láska. Netušila, že právě tady oslaví sté narozeniny

26. únor 2021

Paní Naděžda Řeháková pochází z dobře situované rodiny v Praze, ale v roce 1960 se přivdala do města Kouřim, kde žije dodnes. Toto historické město jí přirostlo k srdci, ale její hlavní láskou byla především medicína. Jako dětská lékařka pracovala až do svých 70 let. Právě včera, 25. února, oslavila ve skvělé kondici své sté narozeniny.

Paní Naděžda Řeháková se v roce 1921 narodila do dobře situované rodiny pražských živnostníků a dospívala v atmosféře první republiky. Její maminka vlastnila dámský módní salon, tatínek byl obchodník s drogistickým zbožím, a oba rodiče byli vášniví sportovci. Jako členové Sokola dojížděli na sportoviště na Jarově. Svou dceru vedli ke sportu a paní Řeháková tak uměla dobře plavat ještě dříve, než začala chodit do školy. S maminkou plavaly ve Vltavě dlouhé trasy a celá rodina také často jezdila na výlety na kánoi. Díky rodičovské výchově sportovala celý život, chodila s rodinou na výlety a plavala pravidelně až do svých 97 let!

Sportu paní Řeháková vděčí za svou dobrou kondici. Důležitá byla podle ní i kvalitní strava bohatá na bílkoviny, kterou si mohla v dospívání a mládí dopřát díky dobré finanční situaci rodiny. V rodinném jídelníčku byly časté kvalitní sýry a především sladkovodní čerstvé ryby.

Cesta k medicíně nebyla přímá

Na studia se vydala díky paní učitelce v základní škole, která rodiče přemluvila, aby dali malou Naďu studovat na gymnázium. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy dostudovala až po 2. světové válce. Medicína byla její velká vášeň a je vděčná svému manželovi, který jí umožnil se vedle péče o dva syny věnovat naplno i své profesi.

Ostatně do Kouřimi se přivdala v roce 1960 a jako dětská lékařka pracovala až do svých 70ti let. Ještě před čtyřmi lety byla aktivní v různých veřejně prospěšných organizacích i ve vedení místního klubu seniorů.

Narozeninová oslava byla ze strany města Kouřim skvěle připravená. Fotografie paní Řehákové byly i na náměstí

Na stáří dohání další zálibu, na kterou neměla dříve tolik času – četbu a historii

Historické město Kouřim jí doslova přirostlo k srdci a imponovalo tak její druhé vášni – četbě o historii. Na Kouřimi má ráda klid i útulnost a přeje si, aby toto město v budoucnosti zůstalo neposkvrněné tak jako dosud. Ostatně podle ní je důležité, abychom milovali místo, kde bydlíme.

Byla vychovávána v Masarykově odkazu. Nelze se proto divit, že je rovněž velkou vlastenkou. Své spoluobčany nabádá k lásce k vlasti, většímu sebevědomí i k větší národní hrdosti. Její sté narozeniny proto oslavila se všemi spoluobčany města Kouřim. V Domově s pečovatelskou službou Barborka měla pro každého gratulanta připravené koláčky i kousek dortu.

Spustit audio

Související