Páteční Noční linka: Naše příjmení a jejich původ

7. květen 2021

Napadlo vás někdy, co znamená vaše příjmení a jaký máte vy a vaše příjmení původ? Je to podle řemesla, druhu činnosti, vlastnosti povahy, vzhledu nebo podle jmen ptáků či květin? Zajisté nejste jediní a ani poslední, koho historie jeho příjmení zajímá.

Z hlediska historie lze začít tím, že samotná příjmení si lidé začali dávat zhruba od 14. století. Příjmení se tehdy mohla měnit například během svatby, stěhování, při změně povolání nebo dle charakteristiky, na základě které příjmení vzniklo. Dědičnost příjmení byla nařízena až patentem císaře Josefa II. v roce 1780. Dodejme, že všechna příjmení nejsou stejně častá, některá se v počtu příjmení vyskytují ojediněle, jiná často nebo velmi často. Mezi nejčastější příjmení u nás prý patří Novák, pak následuje Svoboda a Novotný.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...