Pavlína Filipovská slaví osmdesáté narozeniny. Gratulujeme!

28. květen 2021

Jedna z legend Divadla Semafor, zpěvačka a herečka Pavlína Filipovská slaví krásné osmdesáté narozeniny. Za Region jí přejeme všechno nejlepší.

Zpěvačku, herečku a moderátorku Pavlínu Filipovskou, které je v pátek 80 let, proslavilo hlavně účinkování v divadle Semafor v 60. letech. Její hity Kapitáne, kam s tou lodí, Proč se lidi nemaj rádi nebo Včera neděle byla, jsou známé dodnes. Poslední jmenovaná dokonce držela rekord v prodejnosti mezi singly neuvěřitelných 25 let.

Čtěte také

Mnoho let spolupracuje také s Českým rozhlasem. Na Regionu uvádí pořad U muziky s Pavlínou Filipovskou. V nedávném rozhovoru mimo jiné vzpomínala právě na své první vystoupení v rozhlase, když jí byly teprve čtyři roky: „Já jsem odmala, a trvá to dodnes, byla zamilovaná do rozhlasu stejně jako táta. Vždycky si dal text pod paží a jednou mě vzal s sebou a pro mě to byl svátek, mohla jsem dokonce i do režie…“

Od roku 1958 vystupovala Pavlína Filipovská v televizních pořadech pro děti. Už v následujícím roce se představila jako herečka zpěvačka v divadle Semafor. Dcera slavného herce Františka Filipovského později působila i v divadlech Apollo a Rokoko.

Štěstí na velké osobnosti

Čtěte také

Od úplných začátků své kariéry narážela podle svých slov na samé osobnosti. Jejím velkým vzorem byla kolegyně Ljuba Hermanová, se kterou sdílela divadelní šatnu. Zahrála si také několik drobnějších rolí ve filmu - za všechny třeba Konkurs nebo Kdyby tisíc klarinetů.

Brzy si jí všimla i televize, prosadila se v písničkových soutěžích a zazářila v módních twistových rytmech. V hitu s názvem Nej, nej, nej vytvořila oblíbený tandem s Josefem Zímou. Od 70. let se postupně začala uplatňovat jako televizní i rozhlasová moderátorka, pravidelně vystupovala se svým písničkovým pořadem.

Čtěte také

Televize jí přinesla řadu příležitostí, například v seriálu Píseň pro Rudolfa III. či Bejvávalo. Zaujala v seriálu Babiččina krabička, který s nadhledem inscenoval šlágry uplynulých desetiletí. Úspěšný byl také její televizní pořad Dostaveníčko v režii Zdeňka Podskalského. První díl vznikl v roce 1976, který moderovala společně s Milošem Kopeckým.

Ostatně o mnoha setkáních s legendami české kultury – třeba Stellou Zázvorkovou nebo Natašou Gollovou - napsala v roce 2010 knihu s názvem Bylo nebylo. Filipovská je potřetí vdaná, jejím druhým manželem byl zpěvák Petr Spálený, s kterým má dcery Pavlínu a Johanu. Potřetí se provdala za Lubomíra Trávníčka. Její dcera Pavlína Wolfová je publicistkou a moderátorkou.

autoři: lov , JMys | zdroje: , iROZHLAS.cz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.