Pečenou polévku z kohoutka od Jana Zmeškala vyzkoušel zpěvák Marián Vojtko

S pořadem Pochoutky na talíři se Naďa Konvalinková a Patrik Rozehnal vydali do pražského hostince Na Krásné vyhlídce. Kuchyni zde šéfuje Jan Zmeškal, který prozradil recept na pečenou polévku z domácího kohoutka. S ochutnáváním pomáhal i zpěvák Marián Vojtko.

Pečená polévka z kohoutka

kohoutek včetně drůbků
kořenová zelenina (celer, mrkev, petržel)
rajče
kapusta
brokolice
květák
sůl
celý pepř
nové koření
bobkový list
voda

Postup:

Do pekáče dáme naporcovaného kohoutka. Přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu, rajče a kapustu. Osolíme. Přidáme celý pepř, nové koření, bobkový list, tymián a rozmarýn. Zalijeme vodou, která by nám měla všechny suroviny zakrýt.

K zelenině s kohoutkem přidáme ještě bylinky a koření

Pečeme v rozehřáté troubě na 180 °C přibližně 3 hodiny. Výhodou pečeného vývaru je, že není tolik zakalený. Po upečení zeleninu vyndáme a vyhodíme. Dále budeme pracovat jen s vývarem a masem, které před další přípravou necháme vychladnout.

Vývar přecedíme, čímž ho zbavíme drobných nečistot. Pokud chceme mít v polévce i zeleninu, tak si ji v přecezeném vývaru zprudka uvaříme přibližně 5 minut. Zelenina by v polévce neměla být nikdy rozvařená. Měla by být spíše křupavá. Dle chuti můžeme polévku dosolit.

Vychladlé mase obereme a přidáme do vývaru spolu s drůbky a blanšírovanými játry (játra vložíme v cedníku do vývaru a krátce povaříme). Na úplný závěr vše lehce povaříme a můžeme podávat.

Co je to blanšírování? (z francouzského blanchir „zbělit“)

Původní francouzský výraz (blanchir) pro způsob úpravy zeleniny, ovoce nebo masa znamená čistit nebo bělit. Jemné maso, krátce ponořené do horké vody, zbělá a zůstane šťavnatější při dalším tepelném zpracování. Dále se tento způsob spaření používá pro snadnější odstraňování membrán a blán. Pro ovoce a zeleninu se blanšírování používá k odstranění slupky u plodů, které ji mají příliš tuhou nebo silnou, jako jsou rajčata, broskve, meruňky, mandle nebo pistácie.

Patrik Rozehnal, Marián Vojtko a Naďa Konvalinková

Díky krátkodobému působení zvýšené teploty zůstanou v potravinách zachovány vitamíny, chuť i barva, ale zničí se mikroorganismy, které by mohly při následné konzervaci způsobit jejich zkažení. Zůstane zachována vyšší kvalita potravin, například mražená zelenina má svěžejší barvu a výraznější chuť. Některé plodiny ztrácejí spařením nežádoucí pachuť, jde například o špenát. Časté je také blanšírování hub, zejména před jejich zmražením.

Jan Zmeškal

Kuchařinu studoval na střední škole v Praze–Čakovicích. Po maturitě nastoupil rovnou do restaurace Na Krásné vyhlídce v Praze–Kobylisích. Na chvíli si sice odskočil, ale zase se vrátil, je mu tam dobře. Vaří hlavně moderní českou kuchyni prodchnutou středozemní lehkostí. Kdyby sestavoval jídelní lístek pro sebe, nesmělo by tam rozhodně chybět sushi, kvalitní pizza nebo pomalu pečená krkovička s bramborovými noky.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.