Petr Arenberger: Jak léčit opary a bradavice? Poslechněte si...

29. listopad 2013

S přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Petrem Arenbergerem, DrSc., MBA jsme mluvili o virových onemocněních kůže.

Věnovali jsme se způsobům jejich přenosu. Zabývali jsme se možnostmi jejich léčby.

Nejčastější jsou opary a bradavice

K nejznámějším druhům virových onemocnění kůže patří nejrůznější druhy oparů a bradavic. Latinský výraz „herpes“ popisuje onemocnění, které u nás známe jako opar.

Pásový opar

Existují tři obrazy kožního onemocnění. Nejznámější je opar rtu, dále je opar na zevním genitálu a takzvaný pásový opar.

Nejhorší jsou bradavice

K nejvíce nepříjemným kožním onemocněním patří bradavice. Projevují se jako nenádorové výrůstky. Existuje jich několik různých typů. Většinu z nich způsobují viry ze skupiny papilomavirů.

Jak probíhá léčba?

Léčba virových kožních onemocnění není snadná. Většinou musí postižený člověk vyzkoušet více druhů léčby a najít tu, která mu nejvíce vyhovuje. V tom mu pomáhá jeho ošetřující dermatovenerolog.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.