Petr Arenberger o nové léčbě lupénky

26. březen 2012

S přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Petrem Arenbergerem, DrSc., MBA jsme mluvili o nových způsobech léčby lupénky.

Hovořili jsme o tom, kteří lidé trpí tímto onemocnění. Probírali jsme příčiny jejího vzniku. Mluvili jsme problémech lidí s lupénkou. A věnovali jsme se různým způsobům léčby, které jim mohou pomoci řeši projevy tohoto kožního onemocnění.

Lupénka

Lupénku má asi 2 % populace. U nás trpí tímto kožním onemocněním 200.000 lidí. Lupénka snižuje kvalitu života. Způsobuje nejen kosmetické problémy, ale zasahuje do všech oblastí života. Tito lidé mají vyšší sklon k onemocnění cév, je u nich vyšší riziko vzniku obezity, diabetu, vysokého krevního tlaku, hrozí jim vyšší riziko srdečního selhání, vzniku náhlé mozkové příhody. Toto onemocnění zasahuje i do psychiky pacientů a je příčinou častých depresí. Lupénka také výrazně zkracuje život. Úmrtí u těchto lidí nastává až o 4,5 roku dříve, než je tomu u ostatní populace.

Biologická léčba je jednou z nejmodernějších metod, jakou lékaři mohou nemocným s lupénkou nabídnout. Pro mnohé z nich, kterým klasická léčba nepomáhá, je také poslední nadějí na zlepšení stavu. Biologická léčba je velmi nákladná, terapie pro jednoho pacienta za rok vyjde asi na 360 tisíc. Jde o léčbu, která je plně hrazená zdravotními pojišťovnami. V průběhu letošního roku by tuto léčbu mělo podstoupit až 1 000 pacientů.

Mnozí pacienti s lupénkou se snaží ke klasické léčbě připojit ještě další "alternativu". Zkouší bylinky, homeopatika, nebo hodně propagované rybičky Garra rufa. Ačkoli mohou pomoci s vyhojením vnějších projevů lupénky, zcela vyléčit ji nemůže žádná z těchto metod.

Reprízováno 24. srpna 2012.

Spustit audio