Petr Čáp: Alergie se musí léčit včas, jinak vám může hrozit astma

2. květen 2013

S vedoucím lékařem polikliniky Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petrem Čápem, Ph.D. jsme si povídali o léčbě alergie a astmatu.

Věnovali jsme se potížím, se kterými se potýkají lidé s alergií. Mluvili jsme o příčinách jejich vzniku. Zaměřili jsme se na moderní metodu léčby astmatu.

Projevy alergie řeší včasná léčba

K projevům pylové alergie patří kýchání, vodová rýma, svědění nosu, svědění a pálení očí, někdy i otoky očních víček, svědění a pálení nosohltanu a patra, svědění uší. Někteří pacienti mívají i kožní projevy. Silnější stupeň alergie se projevuje dýchacími obtížemi.

Lékaři alergikům radí, aby nečekali, až začnou kýchat a slzet. Léčbu léky je výhodnější zahájit asi týden před začátkem jejich pylové sezóny a užívat je pravidelně po celou dobu. Pokud už jsou léčeni alergenovou vakcínou, je pravděpodobné, že příznaky budou minimální a nebudou muset užívat pravidelně antihistaminikum.

Alergie může přejít v astma

U více než 40 procent alergiků dojde někdy během jejich života k rozvoji astma bronchiale. U pacientů, kteří se léčí alergenovými vakcínami se významně snižuje riziko vzniku astmatu a snižuje se riziko dalšího rozvoje alergického onemocnění.

Astma (ilustrační foto)

Astma je významným celosvětovým zdravotnickým problémem. V České republice jím trpí zhruba 800 tisíc lidí, z toho je v odborných ambulancích sledováno 350 až 400 tisíc. Odhaduje se, že pacientů s obtížně léčitelným astmatem je v zemi 20 až 30 tisíc.

Astma je onemocnění dýchacích cest, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. Je charakterizováno dušností, pískoty na hrudi a kašlem, postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti.

Zdroj informací: Nemocnice Na Homolce

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...