Pietní akt před Českým rozhlasem připomněl památku obětí povstání

5. květen 2003

Právě dnes si připomínáme 58. výročí začátku Květnového povstání českého lidu proti německým okupantům. V Praze rozpoutala ozbrojené boje v ulicích a stavění barikád bitva o rozhlas. Památku padlých uctili u budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě naši političtí představitelé i pamětníci tehdejších událostí.

Začátek pražského povstání vzpomnělo krátce po poledni několik desítek Pražanů a premiér Vladimír Špidla, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a náměstek pražského primátora Petr Hulínský.

Dnes 88letý Jan Sklenář vzpomíná, jak se tehdy do bojů o rozhlas zapojil: "Po cestě jsem s pistolí zastavil auto a zajeli jsme sem. Tady se už střílelo, hlídal jsem vysílací kabinu a při bombardování rozhlasu jsem se ocitl v sutinách, ale podařilo se mi vyváznout".

Výzvy o pomoc vysílali zaměstnanci rozhlasu, kteří se zabarikádovali v horních patrech budovy. Ani ne 17 let bylo v době květnového povstání Luboru Šušlíkovi. Do budovy rozhlasu se dostal jako jeden z prvních - vyzbrojený pouze kulečníkovým tágem: "Chytil jsem se jednoho četníka, který byl ozbrojen karabinou a pistolí. Po vystřílení nábojů jsem se dostal průkopem sousedního domu ven a sehnal ještě granáty".

autoři: mkp , vih
Spustit audio