Plánujete chovat kachny? Začněte s pižmovkou, doporučuje Lukáš Pohanka, chovatel drůbeže s mnoha zkušenostmi

26. únor 2024

Dvaatřicetiletý Lukáš Pohanka z Libodřic na Kolínsku chová kachny. Zkušenosti získal dvacetiletou praxí. S chovem totiž začal pod dohledem svého strýce už v dětství. Z celostátních výstav drůbeže si jeho svěřenci pravidelně odvážejí ocenění. Vloni se navíc stal posuzovatelem drůbeže Českého svazu chovatelů.

Lukáš chová čtyři plemena kachen, kachnu zakrslou, smaragdovou, indického běžce a pižmovku. Začátečníkům doporučuje především poslední jmenovanou, s jejímž chovem sám začínal. „Jsou to výborný mámy, nanesou si, samy si odvodí káčata a nemusíte se prakticky o nic starat.“ Chovných kusů má okolo padesátky. Starost o ně mu v sezoně zabere i tři hodiny denně.

S partnerkou vychovávají dvouletého syna Daniela. „Běhá mezi drůbeží, chodí sbírat vajíčka, vypadá, že by ho to mohlo bavit,“ usmívá se pyšný táta, který ve volné čase taky hraje fotbal.

Přístup k vodě, to je polovina úspěchu v chovu kachen

Lukáš Pohanka chová ještě krůty české šedé bíle lemované, slepice vlašky stříbrně zbarvené, vlašky červeně sedlaté, velsumky rezavě koroptví, lenghornky americké, husy a perličky. Je skromný, zdráhá se o tom mluvit, ale nakonec se přece jen pochválí: „Většinou si z výstav, které navštívím, nějaké ocenění odvezu.“

Sledujeme kachny, které se rády zdržují u nebo na potůčku, protékajícím podél zahrady. „Když mají přístup k vodě, je to polovina úspěchu,“ říká Lukáš Pohanka, úspěšný chovatel.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.