Pneumokoková infekce se může projevovat různými symptomy

2. červen 2021

Blíží se opět doba letních dovolených a cestování a díky rozvolňování i více možností k setkávání většího počtu lidí. Nehrozí nám pouze obávaný „covid“, ale také různé další infekce, před kterými nás ochrání naše dobrá imunita nebo očkování. Jednou z obávaných bakterií je i „streptokokus pneumonie“ - familiárně známá jako „pneumokok“. Infekce je záludná, nejčastěji způsobuje zánět plic a ohrožuje hlavně starší generaci.

Pneumokoková infekce v našem těle může způsobit závažné zdravotní problémy. Nejčastěji způsobuje zánět plic, ale může zapříčinit i zánět srdeční nitroblány, zánět mozkových blan, zánět kloubů, ve své podstatě cokoliv. Bakterie streptokokus pneumonie s námi žije stále, vyskytuje se všude a větší pravděpodobnost nákazy není vázaná na nějaké roční období. Nejčastěji se proto nakazíme během pobytu ve větším množství lidí.

Zánět plic způsobený pneumokokem se může projevovat různě

Podle symptomů zánětu plic většinou nelze okamžitě poznat, jaká infekce ho způsobila. Při zánětu plic je častá vysoká horečka, hůře se dýchá a objevuje se silný kašel. Toto jsou učebnicové příznaky, ale projevy mohou být i jiné… Může se jednat pouze o zhoršení dechu bez zvýšené teploty i kašle. Důvody vzniku zánětu plic totiž mohou být různé. Zánět plic, který je bakteriální, většinou poznáme v první fázi tak, že se nám hůře dýchá. Nevyjdeme schody s nákupem, může se objevit velmi dráždivý kašel nebo naopak vykašláváme velké množství hlenů, většinou zelených. V těchto případech je nutné co nejdříve zajít ke svému praktickému lékaři, který co nejrychleji nasadí adekvátní léčbu.

Hlavní ochranou je očkování

Jedinou skutečnou ochranou proti pneumokokové infekci je očkování. V současnosti se již očkuje novou látkou, kterou já jednorázová a její ochrana je doživotní. Očkování proti pneumokokům je od dosažení věku 65 let zdarma. Zdravotní pojišťovna toto očkování plně hradí také u stigmatizovaných pacientů mladšího věku. Týká se to například diabetiků, pacientů po opakovaných infarktech nebo s komplikacemi s vysokým tlakem. Očkování proti pneumokokům je možné v kterémkoliv ročním období.

Spustit audio

Související