Pod Králickým Sněžníkem stojí největší mamut světa. Slouží jako rozhledna i místo poučení a zábavy

23. srpen 2021

Dolní Morava je nejvýchodnější a zároveň nejsevernější obec Pardubického kraje, která leží v srdci pohoří Králický Sněžník. Patří k oblíbeným turistickým destinacím, a tak tam návštěvnických atrakcí každým rokem přibývá. Vyrostla tam vyhlídková stavba Stezka v oblacích, Dolní Morava se může pochlubit také nejdelší horskou bobovou dráhou v Česku a dalším „nej“ je největší mamut světa.

Symbolem Králického Sněžníku, nejvyšší hory stejnojmenného pohoří, je socha slůněte, která stojí těsně pod vrcholem. V Dolní Moravě mají od roku 2018 jeho vzdáleného příbuzného z doby ledové. Ne náhodou. Mamut srstnatý v oblasti pod Králickým Sněžníkem před desítkami tisíc let skutečně žil. Dokládají to fragmenty klů a stoličky, které byly nalezeny jen několik kilometrů jižně od Dolní Moravy.

Monumentální model mamuta je součástí zábavního parku horského resortu Dolní Morava. Je vysoký 13,4 metru a na délku měří přes 31 metrů. Oproti skutečné výšce mamuta srstnatého jde o dva a půl krát zvětšenou funkční sochu. Už na první pohled vypadá model vytvořený ze smrkového dřeva a ocelových spojů skutečně autenticky. Je totiž chlupatý. Imitace srsti tvoří speciální dlouhá syntetická vlákna, která odolávají povětrnostním vlivům.

Vzhůru do doby ledové

Nohy mamuta mají obvod 805 centimetrů a každá z nich umožňuje vstup do mamutích útrob. Do vyšších pater je možné se dostat buď po točitém schodišti, nebo pomocí kaskádových překážek a lezeckých komínů. První patro je věnované hlavně poučení. Najdete tu informace o výskytu mamutů na naší planetě, jejich životě a stravování, stejně jako o lovu mamutů pravěkými lidmi. Jak bylo zvíře z doby ledové skutečně mohutné, zjistíte díky obrázkům na informačních panelech, které ukazují mamutí výšku v porovnání s člověkem, třípatrovým domem, autobusem nebo traktorem.

Ve druhém patře mamutího modelu se ukrývá malý labyrint a další herní prvky. Projít můžete třeba lesem lián, musíte překročit i zbytky kmenů přesliček. Do druhého patra ústí i lanový šplhací komín a lezecká stěna. Prolézacím tubusem se můžete dostat i do jeskyně. A pokud ve tmě nahmatáte speciální tlačítko, obklopí vás mohutný mamutí řev. Ven se z mamuta dostanete buď po točitém schodišti, nebo je tu další možnost. Sjet dolů chobotem.

Ven z mamuta po schodech nemusíte, stačí se sklouznout chobotem

Mamutím chobotem vede 24 metrů dlouhý tobogán, tzv. chobogán. Jeho první část má poměrně ostrý sklon, což představuje výzvu nejen pro děti, ale i dospělé. Obří mamut má dvojí zápis v České knize rekordů. Jednak jako „největší mamutí atrakce na světě“ a dalším rekordem je „nejvíce dětí uvnitř největšího mamuta na světě“. Do České databanky rekordů byla dolnomoravská atrakce zapsaná 30. června 2018 pelhřimovskou agenturou Dobrý den.

Spustit audio