Podle Jany Šmíd Winterové z Vrbna dětem vaří leckterá maminka

22. březen 2021, aktualizováno

Influencer nebo influencerka. Určitě jste se s takovým označením už setkali. Kdo to je? Člověk, který tím, co píše a zveřejňuje na sociálních sítích, může ovlivnit názory nebo chování lidí, kteří ho sledují. Jak to vypadá v praxi jsme zjistili při návštěvě Jany Šmíd Winterové, která s rodinou žije na Mělnicku. Na Instagramu si říká Matka v kuchyni a sleduje ji na 50 tisíc lidí.

Jana má 2 děti, tříletého Vašíka a roční Elenku. „Díky dětem jsem začala více vařit a více se starat o to, co doma jíme.“ Pokrmy připravuje tak, aby s lehkou úpravou chutnaly i rodičům. Jana je influencerka, recepty uveřejňuje na Instagramu (sociální síť, která svým uživatelům umožňuje sdílení fotografií, videí, komunikaci s přáteli a podobně – pozn.red.).

Bramborovo-pastinákové pyré s krůtím masem

Uvařený pokrm vyfotí, zveřejní ho spolu s receptem na sociálních sítích a maminky pak vaří podle ní. A „pošlou to dál“ (opět na sociálních sítích). „Píší, že chutnalo jim, dětem nebo celé rodině, z toho mám velkou radost.“

Jana Šmíd Winterová

„Nejsem žádný MasterChef,“ říká Jana, „nevymýšlím recepty pro profesionální kuchyni, je to klasické domácí vaření. Inspiraci hledám na internetu nebo v kuchařských knihách mojí babičky. Recepty přetvářím tak, aby byly vhodné pro děti, potraviny nahrazuju zdravějšími.“

S dětmi Jana obědvá vždy u jednoho stolu. „A často zbude i na tatínka. Hlavně jídla, která vím, že má rád, uvařím ve větším množství. Potěší ho, když přijde z práce a má teplou večeři.“

Před rodičovskou dovolenou Jana Šmíd Winterová pracovala na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Nedávno vydala kuchařku s recepty pro děti do jednoho roku nazvanou Mami, mám hlad.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.