Pohár pro absolutního vítěze největší gastronomické soutěže u nás letos zdobí cukrářskou dílnu Ivy Roháčové z Kačice

20. květen 2024

Ze zvědavosti se stala zábava, ze zábavy koníček, z koníčku vášeň a z vášně závislost. Tak vypadala cesta Ivy Roháčové k cukrařině. Začala podobně jako jiné maminky. Chtěla svým dětem udělat krásný a chutný narozeninový dort. Povedlo se a tak zkoušela další a další věci.

Z vystudované systémové inženýrky se postupem času stala cukrářka – výtvarnice, která si vozí nejvyšší ocenění ze soutěží u nás i ve světě a navíc na gastronomických soutěžích reprezentuje republiku s národním týmem.

Iva Roháčová z Kačice na Kladensku je totiž členkou Národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Pozvání do této party dostala, když zvítězila v největší gastronomické soutěž u nás. „V roce 2017 jsem se zúčastnila své první velké soutěže, Gastro Hradec Vitana cup, a tam jsem vyhrála v kategorii Cukrář umělec se svou sladkou Sbírkou motýlů. Na základě této práce mě také oslovili manažer a kapitán Národního týmu kuchařů a cukrářů.“ Nabídli jí, aby se stala členkou týmu. Dlouho neváhala a už několik let je v národním týmu specialistkou na skulptury neboli jedlé sochy.

Národní tým Asociace kuchařů a cukrářů ČR, jehož je Iva Roháčová členkou

O rok později na výše zmíněné soutěži v Hradci Králové opět obsadila první místo v kategorii Cukrář umělec, tentokrát s „Pražským orlojem“, navíc se stala absolutní vítězkou soutěže napříč kategoriemi. A to samé se jí povedlo letos, s čarodějnicí na koštěti, která porotu zaujala jistě především tím, že není statickou figurkou.

Iva Roháčová rekapituluje: „Navštívila jsem mnoho kurzů, povětšinou u zahraničních lektorů a dnes sama učím ostatní. Mojí doménou je airbrush, malování a modelování. Ráda ladím chutě i design dortu do posledního detailu, objevuju nové techniky, mám ráda volnost při tvoření a výzvy, které mě posouvají dopředu.“

Poslední dobou se víc a víc věnuje tvorbě perníčků, vloni v listopadu v Anglii na Cake International v „perníčkové“ kategorii obdržela zlato za kolekci nazvanou Pocta Timu Burtonovi.

Spustit audio