Pokud trpíte na hemoroidy, čokoládu raději vynechte

17. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hemoroidy (ilustrační foto)

Hemoroidy trápí stále více lidí díky sedavému způsobu života. Velký vliv má také genetika. Tyto nepříjemné problémy lze zmírnit především vhodnou stravou a častou osobní hygienou. Velkým pomocníkem je také dubová kůra.

Z hlediska prevence zdraví je velmi důležité pravidelně absolvovat vyšetření na okultní krvácení. Jednoduchým testem se dá včas diagnostikovat krvácení v kterémkoliv místě zažívacího traktu, včetně celého střeva a žaludku. Jiný problém přináší krvácení, které souvisí s hemoroidy. Tento problém trápí stále více lidí díky sedavému způsobu života.

Křečové žíly a hemoroidy spolu souvisí

Velký vliv má genetika. Zpozornět byste měli, pokud někdo z vašich předků trpěl nebo trpí nejen hemoroidy, ale také křečovými žilami. Oba problémy vznikají oslabením stěny cévní. Hemoroidy jsou ve své podstatě rozšířené žíly kolem konečníku a objevují se na jeho vnitřním a vnějším okruhu. Krvácet mohou oba. Většinou se objeví jasně červená krev přímo na stolici a krvácení může být i výraznější. Většinou se nejedná o závažný problém. Pokud se ale krvácení objeví skutečně v hojné míře, je na místě kontaktovat praktického lékaře, protože se může jednat o zcela jiný, ovšem závažný zdravotní problém.

Vhodná strava může problémy zmírnit

Pokud někdo trpí hemoroidy nebo má k tomuto zdravotnímu problému genetické dispozice, měl by se vyvarovat zácpě. Důležité je při vyměšování nenamáhat konečník a související žilní okruh. Jinak hrozí, že se hemoroidy mohou nafouknout a zanítit, a to je skutečně velmi bolestivé. Jako prevence tu proto může velmi pomoci vhodná strava se zbytky, bohatá na tekutiny, zelenina a ovoce. Případně čaje proti zácpě. Tedy rozhodně žádnou čokoládu.

Důležitá je i zvýšená osobní hygiena

Při problémech s hemoroidy je velmi důležitá i důkladná osobní hygiena. Po každé stolici je vhodné se osprchovat teplou vodou. Ovšem je lepší nepoužívat příliš mýdla. Při změně PH totiž může dojít k dalším kompilacím hemoroidů. Při problémech je velkým pomocníkem dubová kůra jako odvar a sedací koupel, případně dubová kůra v masti, kterou je možné běžně zakoupit v lékárnách. Pokud jsou vnější hemoroidy zanícené a bolí, pomůže leh na břiše a studený obklad konečníku. Ideální pro tyto účely je vložit kostku ledu do žínky a na chvíli přiložit na konečník. Existují i léky na předpis a ve volném prodeji je možné si v lékárnách zakoupit různé mastičky a čípky. Na léky je potřeba myslet i v případě delšího cestování. Pokud na hemoroidy trpíte, navštivte svého lékaře, aby vám předepsal vhodné léky, které je možné začít užívat preventivně přibližně týden před cestou.

Spustit audio

Související