Policie má zloděje obrazů, památník přesto instaloval reprodukce

29. listopad 2002

PRAHA/HRUSICE (okres Praha-východ) 29. listopadu - Policie dopadla čtveřici zlodějů, kteří v říjnu ukradli z Památníku Josefa Lady v Hrusicích v okrese Praha-východ osm obrazů malíře. Tři pachatele zadržela už 6. listopadu a čtvrtého o dva dny později, přesto o jejich dopadení informovala až dnes. Důvodem byla snaha dostat se k odcizeným obrazům, z nichž se podařilo nalézt zatím jen pět. Dnes to potvrdili mluvčí středočeské policie Pavel Truxa a ředitel policejní správy okresu Praha-východ Josef Štěpánek.

Ani brzké dopadení pachatelů a zajištění části lupu však nezabránilo radikální obměně expozice památníku. "V reakci na poslední vloupání vyměnil majitel obrazů, malířův vnuk Josef Lada, všechny obrazy za barevné reprodukce. Originály pak uschoval na jiném, bezpečném místě," řekla uvedla dnes průvodkyně Květoslava Naštická. Vysvětlila, že tento krok zvolil majitel poté, co se ukázal jako neúčinný systém elektronického zabezpečení památníku. Ten sice na narušení objektu reagoval a policisté na místo dorazili za 13 minut, pachatelé však byli rychlejší, dodala.

Podle Truxy je čtveřice zadržených stíhána vazebně. Bližší informace o pachatelích však neměl k dispozici. Spolu s lupiči zajistila policie dvě odcizené Ladovy ilustrace z knihy České pohádky od Jana Drdy a obrazy Divoký kačer, Bruslař a sněhulák a Náves v zimní noci. Zatím stále pohřešovány jsou malby "Vodník a havran" a "U ohníčku - podzim" z počátku padesátých let a "Rusalka u mlýna" z roku 1944. Do objektu památníku se pachatelé vloupali ve čtvrtek 10. října. K domu přistavili žebřík a do výstavní síně pronikli oknem v prvním patře. Stejnou cestu pak zvolili i s odcizenými obrazy, jejichž hodnota byla vyčíslena na 2,5 miliónu korun.

autor: red
Spustit audio