Policie prověřuje devítku středočeských sociálních zařízení, kraj provede plošnou kontrolu

2. červenec 2018 14:02

Středočeský kraj zkontroluje smlouvy ve svých sociálních zařízeních a oblastních nemocnicích. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové je to kvůli podezření na manipulace se zakázkami v pražských nemocnicích. Kontrola má prověřit, zda zařízení spolupracují s obviněnými podnikateli a firmami. Policie už dříve uvedla, že vyšetřování se týká i devíti sociálních zařízení ve Středočeském kraji.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zdůraznila, že nikdo z jejího týmu včetně jí samotné není objektem vyšetřování ani není jinak do případu zapojen. Na policii byla pouze podat vysvětlení její sestra Pavlína Kuncová, která bude v případu svědčit. Podle hejtmanky však není členkou jejího týmu ani nemá žádný vliv na krajskou politiku či chod středočeského krajského úřadu.

Kuncová podle médií působí jako asistentka dvou poslanců za ANO a hnutí dělala krajskou manažerku. "Jenom podotýkám, že pozici krajské manažerky, což v hnutí ANO není politická, ale organizační funkce, nezastává více než tři roky," poznamenala hejtmanka.

Radní pro sociální věci Aneta Heřmanová (ČSSD) potvrdila, že vyšetřování se týká devíti příspěvkových organizací v sociální oblasti. O které přesně jde, nechtěla říci. Nikdo ze zástupců těchto zařízení podle ní nebyl obviněn.

Podle radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) začal kraj nezávisle na případu sbírat některé informace v oblastních nemocnicích, aby vyhodnotil, jakým způsobem jsou poskytovány služby a dodávky materiálu.

"Nelze vyloučit, že mezi nimi byly i některé z vyšetřovaných firem," připustil.

V kauze manipulací se zakázkami policie obvinila mimo jiné podnikatele Tomáše Horáčka. Pokorná Jermanová v pondělí prohlásila, že se s ním nikdy nesetkala a že považuje za nepřípustné, aby se zaštiťoval jejím jménem. Kromě Horáčka čelí obvinění dalších osm lidí, mezi nimi je podle médií například ředitel Nemocnice na Bulovce František Novák, bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák, který byl v minulosti šéfem středočeské záchranky. Horáčka a Vrbovskou poslal soud do vazby, zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.

Policisté prověřují veřejné zakázky například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali od čtvrtka na desítkách míst v Praze a ve středních Čechách.

autoři: ČTK , jum
Spustit audio