Pondělí: Chováte zvířata pro užitek nebo pro potěšení?

8. únor 2016

Jak je to u vás doma? Chováte zvířata tzv. pro užitek nebo spíš pro vaše potěšení? Patří vaše zvíře do rodiny? Stalo se její součástí? A co tzv. zvířata pro užitek, ať už máme na mysli slepice, kozy, krávy atd., chovali jste je někdy? Máte doma neobvyklého domácího mazlíčka, jakého? Co vám jeho chov dal, co vzal? Co byste udělali v případě, že byste byli svědky ne právě chovatelského přístupu ke zvířeti ve vašem okolí, zasáhli byste? Případně jak?

Hospodářským užitkem ze zvířat je nejčastěji komodita: mléko, maso, tuk, vejce či kožešina, mohou to být ale i kosti, paznehty, rohy nebo parohy, přírodní vlákna či chlupy, sladký med či měňavé perly.

Dále pak užitečná práce (tažná zvířata či jezdecká zvířata): především koně, případně skot nebo osli, v exotických jižních zemích ale také sloni a velbloudi, v severských zemích pak také sobi a psi. Psi a kočky patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Želva je ale zase tichá a nevyžaduje váš čas. Co preferujete vy?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.