Pondělí: Filmová zima

15. prosinec 2014

Preferujete české filmy? Sledujete zahraniční produkci? Pokud ano, tak se zaměřujete na film evropský nebo preferujete americké filmy? Sledujete v předvánočním čase a o vánočních svátcích české pohádky? Které patří mezi vaše oblíbené? A co animované filmy, přirostly vám k srdci?

Před 48 lety zemřel Walt Disney - zakladatel světoznámého studia kreslených filmů. Animovaný film je druh filmu, který je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace.

Animované filmy vznikly původně jako kreslené, loutkové a další technologie za použití speciálních trikových kamer, od konce 20. století se stále více uplatňuje počítačová animace. Pro filmové triky se také používají i další filmové technologie.

Před druhou světovou válkou založil, po vzoru USA, Baťa ve Zlíně „továrnu" na kreslené filmy, po válce proslul Jiří Trnka svými loutkovými filmy. Dalšími známými tvůrci z dob někdejšího Československa jsou Miroslav Štěpánek, Jiří Toman, Jan Švankmajer, Václav Mergl, Karel Zeman, Hermína Týrlová a Břetislav Pojar.


Spustit audio