Pondělí: Kdy jste byli opravdu šťastní?

11. květen 2015

Co je pro jednoho štěstí, pro druhého být nemusí. Kdy se cítíte šťastní vy? Co vám udělá opravdu radost? Podařilo se vám v životě udělat někoho opravdu šťastným? Při jaké příležitosti to bylo?

Honoré de Balzac: „Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“

Mnoho lidí si myslí, že ví, co je udělá šťastnými. Mnohým naběhne automaticky… „Peníze“. Ukazuje se, že vyjímajíc extrémně chudé lidi na hranici chudoby, peníze nejsou prostředkem štěstí, jinými slovy platí, že za peníze si štěstí nekoupíme. Podle výzkumů v této oblasti se ukazuje, že až padesát procent prožívání osobního štěstí má genetický základ.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.