Pondělí: Mezinárodní den dětí

1. červen 2015

Jak trávíte tento den se svými dětmi (vnoučaty)? Přikládáte mu nějaký význam nebo je to pro vás obyčejný den? Pořádají se u vás k Mezinárodnímu dni dětí nějaké akce, kde si mohou děti zasoutěžit, zazpívat, zasportovat? Vezmete děti např. do cukrárny nebo jim doma připravíte to, co mají rády? Domníváte se, že je to užitečný svátek? Vzpomenete si na nějakou příhodu, která by byla spojena s dětmi? Kdy jste se s nimi opravdu od srdce zasmáli?

Mezinárodní den dětí se slaví každoročně 1. června. U příležitosti dne dětí jsou připravovány různé společenské a sportovní akce. Den dětí má upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí. Svátek se slaví v mnoha zemích světa.

První podnět k založení dne, který by oslavoval děti, vznikla v Turecku při založení Národního shromáždění 23. dubna 1920 během Turecké války za nezávislost. Vyhlášení dne oslavujícího děti, který by se slavil po celém světě, bylo poprvé doporučováno v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí.

Den dětí však nebyl vyhlášen. Tato konference se konala 1. června 1925. V roce 1952, kdy už se slavil Den pro ochranu dětí, usilovala Mezinárodní unie pro péči o dítě o vyhlášení dne, který by oslavoval výhradně děti. Na toto OSN zareagovala a v roce 1954 vyhlásila Světový den dětí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.