Pondělní Noční linka: Den svatého Valentýna

14. únor 2022

Dnes slavíme svátek svatého Valentýna. Slavíte i vy tento svátek nebo je pro vás k vyznání lásky důležitý jiný den a způsob? Pokud ano, tak jaký? Posíláte přání? Máte připravený nějaký dárek pro svoji drahou polovičku? Je pro vás láska smyslem života? Našli jste životní lásku nebo ji stále hledáte? Kdo dává lásku vám?

Den svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn) se slaví v anglosaských a dalších zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů. Před 545. lety byla zaslána první známá valentinka na světě - Margery Brewsová ji adresovala svému snoubenci Johnu Pastonovi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.