Pondělní Noční linka: Jak se bránit „šmejdům“?

25. květen 2020

Setkali jste se už někdy s nabídkou, která vám zaručeně skýtala výhody? Dostali jste někdy reklamní leták, kde vás zvali na výhodné akce pro seniory? Jak jste reagovali? Jaké máte osobní zkušenosti? Vyhýbáte se podobným nabídkám nebo jste se někdy nějaké akce zúčastnili? Pokud jste tzv. naletěli, jak jste situaci vyřešili? Pomohl vám někdo? Jak se nejlépe takovým nabídkám bránit, co myslíte?

Šmejdi se mimo jiné jmenuje dokumentární film Silvie Dymákové. Film zachycuje skrytou kamerou manipulaci a další praktiky prodeje na výjezdových předváděcích akcích pro seniory. Praktiky, ze kterých mrazí; zvrácenost, která se stává normou. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová