Pondělní Noční linka: Naše kořeny

4. březen 2019

Zajímali jste se někdy o historii vaší rodiny? Víte něco o prarodičích i dalších členech vaší rodiny? Znáte historii vašeho rodu? Odkud pochází vaše rodiny? Jaké příběhy se u vás v rodině tradují? Dal si ve vaší rodině někdo cíl vypracovat rodokmen? Kam až jste v pátrání došli?

Rodokmen je nejjednodušší genealogická tabulka, která uvádí předky výchozí osoby pouze po otcovské linii. Sleduje tedy pouze mužské předky - otce, děda, praděda atd., o manželkách jsou uvedeny pouze základní informace (jméno, životní data). Jedná se o genealogickou tabulku, která poskytuje přehled pouze o části předků výchozí osoby, častěji se pro zobrazení rodinného stromu využívá vývod.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.