Pondělní Noční linka: Pokrok nezastavíš

13. leden 2020

Co vás z nových technických věcí přímo děsí a s čím si často nevíte rady? Učíte se nové věci třeba na počítači? A co chytré mobilní telefony, čím vším vás dokáží překvapit? Ale i nové přístroje například do kuchyně umí být pěkně záludné, co říkáte? A mimochodem, už jste si pořídili novou smart televizi a říkáte si, že na ní možná ani své oblíbené programy nenajdete?

Často se říká, že pokrok nezastavíme. Mnozí také rádi obdivně sledujeme kolikrát i malé děti, jak bravurně a přirozeně zvládají nové výstřelky techniky a své chytré hračky. Ale také mě napadá, co by tomu říkala moje babička, kdyby se vrátila znovu na tento svět a jestli by jí to všechno, co si nedovedla ani představit, vlastně vůbec bavilo!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.