Pondělní Noční linka: Velikonoční pondělí, aneb koleda

10. duben 2023

Jak jste si užili pomlázky? Byli u vás koledníci, nebo se ve vašem kraji už tento zvyk nedodržuje? A co vy a třeba vaše děti či vnoučata, chodí na pomlázku a na koledu?

Chlapci a muži na Velikonoční pondělí chodili od domu k domu, aby „vyšlehali“ dívky a ženy. Původem pohanská tradice má vlastně poetický význam. Muži přece o dívku projevují zájem a navíc vyšlehání pomlázkou mělo ženám zaručit mládí, krásu, zdraví a plodnost. Na Moravě koledníci dívky navíc polévají vodou a někde dobře znají i polévání nepříliš voňavými parfémy. Více než polovina Čechů si prý myslí, že je důležité dodržovat tradice a zvyky. Jaké bylo Velikonoční pondělí u vás? Přišli koledníci a měli jste dost vajíček pro všechny?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.