Ponožky ze spolku Babíkov zahřejí nohy i srdce. Šikovné pletařky při pletení myslí na děti, které je obléknou

12. květen 2021

Spolek Babíkov se snaží vracet seniorům radost ze života. Ukazuje jim, že jsou stále užiteční a mají nás co naučit. Šikovné tety a babičky z celé republiky pro spolek vytvářejí výrobky, které potom putují do nemocnic v Hořovicích nebo v Berouně.

Gabriela Šejbová má doma pytle s vlnou a odstřižky barevných látek. K založení spolku Babíkov ji inspirovala její babička, která stále něco tvořila. „Spolek Babíkov aktuálně nejvíce vyrábí hračky do nemocnic. Jsou to hračky jak háčkované, tak pletené a šité,“ vysvětluje a na stůl pokládá malou chobotničku a háčkovaného pejska. „Tyto hračky se dávají jak na popáleninová centra, tak nedonošeným miminkům, dětem do azylových domů a dětských domovů.“

Pletené svetříky z Babíkova zahřívají nedonošené děti v porodnicích. Často také míří do kufříků pro opuštěné děti. Babičky se každému svetříku či hračce věnují s mimořádnou pečlivostí. „Ty dámy, které si dávají čaj nebo kávu o páté, si spolu sednou, povídají si a vymýšlejí, jaký knoflík dají právě na tenhle svetřík nebo jakou mašličku dají na tu hračku,“ popisuje zkušenost z návštěv v domovech seniorů Iva Barnincová z projektu Život v kufříku.

Pro spolek Babíkov tvoří i šikovní dědečkové

Výrobky tvoří babičky ve svých domovech, ale i v domovech seniorů v Příbrami, v Rožmitále pod Třemšínem, v Čenkově nebo v Českých Budějovicích. Našly tak smysluplné využití volného času a ještě si procvičí drobnou motoriku. Dárky pro spolek Babíkov tvoří dokonce i dědečkové. „Jeden pro nás udělal tuto mističku. Pánovi je už 90 let,“ usmívá se Gabriela Šejbová. Další pánové malují obrázky na domečky z překližky a dokonce pletou či háčkují. „Posily sháníme pořád a budeme rádi za každé dobré ruce i srdce.“

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.