Popelnice mohou skrývat poklady. Sběratelka Andrea Švarcová z nich zachraňuje historické kočárky

26. březen 2019

Sběratelka Andrea Švarcová Fořtová nekupuje kočárky za každou cenu. Nejraději totiž zachraňuje ty, které by jinak skončily ve sběrném dvoře. Její sbírka se už rozrostla na 150 kousků. Některé jsou staré i 100 let. Nejzajímavější kočárky uvidíte v Muzeu v Novém Strašecí na výstavě Kočárky našich maminek a babiček

Ke sbírání kočárků se Andrea Švarcová dostala náhodou. S rodinou byla na dovolené u Českého Šternberka a navštívila výstavu kočárků. Exponáty se jí zalíbily, a tak se rozhodla, že si také nějaký kočárek pořídí. Ten první si koupila, ale velkou část sbírky tvoří kočárky, které našla anebo dostala.

„Úplně první kočárek byl vlastně ten nejstarší,“ usmívá se sběratelka Andrea Švarcová. Pochází z přelomu 19. a 20. století a má kovová kola. Jízda v něm nebyla příliš pohodlná. „To drncá úplně neskutečně. Jenom když to převážíte a měla byste přejet tady práh…tak to dítě v tom asi pěkně lítalo.“

Některé kočárky se záchrany dočkaly doslova za pět minut dvanáct. Sběratelka je našla u popelnice nebo ve sběrných dvorech. Jeden si přivezla dokonce z výletu do Prahy: „Z kontejneru koukalo kolečko, tak jsme ho sebrali a naložili do auta.“

Výstava Kočárky našich maminek a babiček zahrnuje i sbírku historických hraček. Některé možná zdobily i váš pokojíček

Paní Švarcová se snaží kočárky sama opravovat. V současné jich má ve sbírce asi 150 kusů. Všechny kočárky se do výstavní síně nevešly, proto pro návštěvníky vybrala ty nejzajímavější kousky. Na výstavě uvidíte i historická chrastítka, zavinovačky a hračky. Možná, že podobné kousky zdobily i vaše pokojíčky.

Výstava Kočárky našich maminek a babiček v Muzeu Nové Strašecí bude přístupná do 5. Května 2019.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.