Poslanec ODS dostal za jízdu v opilosti pokutu a zákaz řízení

11. březen 2008

Pokuta 20.000 korun a zákaz řízení na čtrnáct měsíců. Takový rozsudek dnes padl u kutnohorského soudu v případu poslance ODS Ondřeje Plašila. Obžaloba mu kladla za vinu, že loni v létě usedl za volant podnapilý. Plašil se proti trestu na místě odvolal.

Policisté loni v srpnu při kontrole na Kutnohorsku Plašilovi údajně naměřili 1,24 promile alkoholu v dechu. Plašil se vyšetřování nebránil a sám požádal kolegy, aby ho zbavili poslanecké imunity.

Stejný trest mu již soudce vyměřil trestním příkazem, ale poslanec proti tomu podal odpor, a na řadu tak přišlo řádné soudní líčení. "Chci využít všechna práva jako každý jiný občan České republiky," zdůvodnil Plašil své dnešní odvolání.

U soudu poslanec přiznal, že po obědě vypil dvě piva, ale ani o kapku navíc. Později si prý byl zaběhat a v noci odjel na svou chalupu do Kamenné Lhoty. Cestou jej přepadla nevolnost, zastavil u krajnice, aby zavolal bratrovi a napil se vody. Kvůli špatnému pocitu v ústech použil ústní vodu.

Právě ústní voda podle Plašilova obhájce Karla Brücklera mohla mít na přítomnost alkoholu vliv. "Dechová zkouška vám ukázala 1,24 promile, klient vám ale opakovaně říká, že odpoledne vypil pouze dvě piva. Znalci z oboru soudního lékařství vám říkají, že to není možné, že toho musel vypít víc, a v tu chvíli začnete hledat, kde se ten údaj vzal. Pokud to není ve vadě přístroje, a kalibrační přístroje ukázaly, že tomu tak není, tak zůstává otázka, v čem to je. Přišli jsme na to, že by to mohla být toaletní voda. Třeba to není toaletní voda, pak ale pro to nemám vysvětlení," uvedl Brückler.

Plašil poukázal také na rozpory ve výpovědích svědků - policistů. Jeden z nich tehdy viděl údajně riskantní jízdu poslance ze svého auta a přivolal na něj policejní hlídku. Ta našla Plašilovo auto odstavené a s rozvícenými světly u krajnice. Podle policistů poslanec předložil doklady, nebyl agresivní, nejevil známky opilosti a na nevolnost si nestěžoval. Dechové zkoušce se podrobil, ale lékařské vyšetření odmítl, prý kvůli strachu z odběru krve.

Státní zástupkyně Hana Ďoubalová naopak považuje trest za spravedlivý. "Obžalovaný se odmítl podrobit lékařskému vyšetření, ač mu v tom nic nebránilo, zvláště když uváděl, že mu bylo natolik špatně, že nemohl řídit a že tím byla ovlivněna i jeho jízda," řekla Ďoubalová.

Ondřej Plašil není jediným poslancem ODS, který měl problém s alkoholem za volantem. Jeho stranického kolegu Davida Šeicha přistihla předloni v listopadu policie v Brně, jak řídí pod vlivem alkoholu. Byl za to potrestán čtrnáctiměsíčním zákazem řízení a pokutou 45.000 korun.

autoři: dka , trn
Spustit audio