Poslední formíři v Evropě

10. říjen 2020

Starodávní formíři Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem jsou posledními formíři pro modrotisk nejen v České republice, ale i v Evropě. Oba dokáží opravit tradiční formy pro modrotisk, nebo vyrobit podle starobylých postupů nové.

Nyní je jejich řemeslo, které kombinuje řezbářství, kovorytectví a kovotepectví na seznamu UNESCO. Oba pánové se podíleli se na expozici modrotisku v Rentzově muzeu barokního tisku v Kuksu a neobejde se bez nich ani jedna ze dvou posledních modrotiskových dílen u nás. Od ministerstva kultury letos dostali titul Nositel tradice lidového řemesla. V čem tkví zapomenuté řemeslo formířů, zjišťovala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.