Posolená leštěnka nebo česnek. Prostředky, kterými můžete ošetřit dřevěný nábytek

Máte doma dřevěný nábytek? Tak jistě víte, že sice nikdy nevyjde z módy, ale také to, že potřebuje pravidelnou údržbu.

V dnešní době sice existuje nespočet chemických přípravků, ale naše babičky to musely zvládat i bez nich. Tak třeba zažranou špínu z tmavého nábytku čistily vychladlým, velmi silným černým čajem nebo pivem. A existují i další šetrné způsoby, jak dřevěný nábytek udržovat domácími prostředky.

Malé škrábance zmizí, když použijete česnek. Jednoduše je potírejte stroužkem, dokud je nevyplníte. Potom přebytečný česnek otřete ubrouskem a nábytek navoskujte. A jak na skvrny od alkoholu? Na bavlněný hadřík nakapejte leštěnku a posolte ji. Až se sůl rozpustí, hadříkem můžete skvrnu postupně odstranit. Jde to skoro samo.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.