Postižené středočeské obce dostanou od kraje 30 milionů korun

4. březen 2003

Středočeská města a obce, které se vyrovnávají s následky srpnových záplav, dostanou od kraje 30 milionů korun na projektovou dokumentaci protipovodňových opatření a obnovu infrastuktury. Jde o první položku, která bude použita ze stomilionové krajské rozpočtové rezervy na likvidaci následků povodňových škod.

Rozdělení peněz mezi více než 50 obcí posoudí ještě tento týden zastupitelé. Obce by peníze mohly dostat nejpozději do dvou týdnů. Zaplavené obce nemají dost peněz na drahou projektovou přípravu rekonstrukcí místních komunikací, rybníků, mostů, protipovodňových hrází, kanalizace, vodovodních a plynových sítí. Město Beroun dostane mimo jiné téměř 2,5 milionu korun na projekt opravy kanalizační sítě a obec Kly téměř čtyři miliony na projektovou dokumentaci odkanalizování a čističky odpadních vod. Zvlášť poškozené Zálezlice dostanou téměř 3,5 milionu korun na projekty inženýrských sítí, plynovodu, kanalizace a obnovu vodovodu.

Krajský odbor životního prostředí vypíše ještě do konce dubna grantové řízení. V něm rozdělí 20 milionů projektům zaměřeným rovněž na nápravu následků povodně. Ve Středočeském kraji způsobila velká voda loni v srpnu škody odhadnuté na více než deset miliard korun. Kraj na odstranění následků záplav připravil téměř 180 milionů korun jak z rozpočtu, tak z veřejných sbírek. Očekává, že další miliony ještě dostane od státu.

Spustit audio