Potkan je něco jako malý pejsek, naučí se chodit za člověkem, hrát si a rád se nechá podrbat

29. červen 2023

Dlouhosrstý, saténový, Rex nebo Velvetýn. Potkani mají různé variety a zbarvení. Obecně jsou to takové velké myši, s tělem dlouhým 20 až 30 centimetrů (počítáno bez ocasu). Inteligentní, kontaktní. Šlechtění potkani z chovu jsou k dobrým vztahům s lidmi vychovávaní.

Markéta Čacká je členkou Ústřední odborné komise chovatelů hlodavců, předsedkyní sboru posuzovatelů potkanů (posuzují je na výstavách) a předsedkyní Specializovaná organizace chovatelů potkanů (SOCHP) Českého svazu chovatelů. Organizace vznikla v roce 2015 a pokračuje v tradici kvalitního chovu potkanů. Sdružuje milovníky potkanů, rozvíjí chov ušlechtilých potkanů, pořádá výstavy, podporuje vzdělávání v oboru chovatelství a prostřednictvím webu předává dobré rady.

Potkani mají tělo dlouhé 20 až 30 cm, plus ocas

Jak vybrat klec pro potkany

Kdo se rozhodne pořídit si potkana jako domácího mazlíčka, musí mu nejprve připravit bydlení. Klec je ideálním ubytováním pro potkany a to z několika důvodů. Dobře odvětrává, nehrozí tedy, že by se čpavek z promočené podestýlky držel u dna, kde by ho potkani dýchali. Odvětrávání také zabraňuje přehřátí. Stěny klece umožňují potkanům šplhat a na mříže se dobře upevňuje vybavení. Navíc je klec poměrně lehká a je s ní celkem snadná manipulace při čištění.

Markéta Čacká drží jednoho ze svých potkanů

Před nákupem klece je dobré si ujasnit, pro kolik potkanů klec sháníme. Často to bývá tak, že počítáme s nákupem klece pro dva, ale časem zjistíme, že nutně potřebujeme ještě třetího, čtvrtého… a za půl roku kupujeme klec znovu. Je tedy lepší už od začátku počítat s větší klecí a vybrat co největší, jakou nám finance a velikost bytu dovolí.

Správná potkaní klec by měla mít vetší dno, které umožňuje potkanům běhat, ale zároveň také výšku, protože potkani rádi šplhají. Současný trend je hnát klece co nejvíce do výšky a zapomíná se na to, že by klec měla mít taky širokou základnu. Vysoká, ale úzká klec je nevhodná, stejně jako klec malá a moc nízká. Obvykle se uvádí, že minimální velikost klece pro 2 potkany by měla být 60 x 40 x 50 cm. Rozteč mříží maximálně 1,5 cm, jinak se menší potkani mohou protáhnout ven.

Při výběru klece bychom měli také zohlednit aktivitu potkanů. Samičky jsou aktivní, rády zkoumají, neposedí, potřebují větší klec než stejný počet samců. Většina samců tráví čas tím, že se někde spokojeně rozvaluje.

Potkani v přepravce

Klece se prodávají chromované, lakované nebo s takzvanou elox úpravou mříží. Nejlepší jsou ty s elox úpravou, protože chromované mříže mají tendenci reagovat s potkaní močí, vznikají na nich usazeniny, které zapáchají. Někteří potkani zase rádi hlodají mříže. U lakovaných klecí dovedou ohlodat z drátů barvu až na chromovaný vnitřek a vznikne stejný problém.

Kalkulačku velikosti klece a další potkaní rady najdete zde. Markétu Čackou si poslechněte v úvodu článku.

Spustit audio