Používejte klimatizaci správně a s rozvahou! Velké teplotní šoky způsobují zdravotní problémy

31. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Větrák

V tomto horkém počasí si všichni přejeme pracovat v klimatizovaném prostředí, mít klimatizaci v autě, doma, zkrátka všude...Klimatizace zkrátka patří k současnému životnímu stylu a letošní vedra jí navíc přímo vyžadují. Má ale určité zásady použití, jinak našemu zdraví může škodit. Zásadní je teplotní rozdíl mezi klimatizovanou místností a venkovním prostředím. Stejně jako nesprávně používaná klimatizace může zdravotní problémy způsobit i průvan.

Jak problémům předejít radí MUDr. Petr Grenar

Jak bychom měli ke klimatizaci přistupovat, aby našemu zdraví neškodila?

Především každý, kdo se v klimatizovaném prostředí vyskytuje, by se měl seznámit s účinkem klimatizace na náš organizmus. V klimatizovaném prostoru jsou totiž určité zásady, které bychom neměli překračovat. V první řadě je nutné ohlídat samotné nastavení klimatizace. Klimatizovaná místnost by měla mít oproti venkovnímu prostředí teplotu nižší maximálně o 7 °C. Někteří odborníci radí aby rozdíl byl ještě menší, ideálně pouze 5 °C . Rozhodně nechoďte z horka rovnou pod maximálně nastavenou klimatizaci nazí přímo pod ventilátor… Pokud se chcete takto schladit, je to špatný přístup a velmi pravděpodobně onemocníte.

Proč nám vlastně při maximálním nastavení klimatizace v horku hrozí zdravotní problémy?

Při nesprávném používání dochází k tepelnému šoku, na který organismus negativně reaguje. Spustí se procesy, které vyústí k náchylnosti k respiračním onemocněním a k onemocnění močových cest. Časté jsou také bolesti zad, hlavně úponů. Právě v létě jsou z těchto důvodů časté angíny. To souvisí s tím, že organismus kolísá mezi tepelnými extrémy a není v rovnováze. Zásadní věc tedy je klimatizovat pomalu a neagresivně, takže klimatizaci vlastně na sobě ani moc necítíme. Jakmile v klimatizované místnosti pocítíte, že je vám zima, že je vám to proudění studeného vzduchu nepříjemné, je to špatně. To znamená, že klimatizace je přechlazená. Důsledky často podceňujeme.

Tepelný šok ale nezpůsobí jenom klimatizace. Co si musíme v horkých dnech ještě ohlídat?

Další nebezpečná věc je průvan. Průvan sám o sobě teplotu na sliznicích a na pokožce výrazně snižuje, aniž bychom si to uvědomili. A to i v případě kdy na vás proudí pouze vlažný vzduch. Pokud byste si přiložili teploměr, který bude měřit teplotu na kůži v místech, kudy průvan prochází, teplota tam bude mnohem nižší. Na to tělo reaguje tím, že dojde ke změnám na sliznicích, především k jejich překrvení. Vznikají tak imunitní reakce, které vyústí do respiračních infekcí nebo k podobným problémům jako při špatné používané klimatizaci.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová