Praha chce vybudovat podzemní železnici. První cestující by se mohli 'Metrem S' svézt za 20 let, tvrdí

18. září 2017

Praha plánuje stavbu podzemní železnice Metro S. Vlaky mají jezdit podobně jako metro v tunelu. První cestující by mohli začít podpovrchovou trať využívat asi za 20 let. Důvodem vzniku projektu je nedostatečná kapacita železnice v Praze. Náklady na stavbu zatím nejsou jasné. Vlakem se v Praze v rámci pražské integrované dopravy sveze denně zhruba 120 tisíc cestujících.

Tunel bude podle návrhu začínat na Florenci a povede přes zastávku Opera u Státní opery a Karlovo náměstí na Smíchovské nádraží. Ze stanice Opera pak povede odbočka na náměstí Bratří Synků a odtud do Vršovic, kde vlak vyjede na povrch nedaleko stadionu Eden. „Jde o dvě dvoukolejné šestikilometrové trasy. Většina z nich má být v tunelech. Půjde o stavbu podobnou výstavbě metra,“ popsal vedoucí sekce dopravy z pražského Institutu plánování a rozvoje Marek Zděradička.

Konečná varianta vedení tunelů by se podle něj mohla začít připravovat a projektovat za pět až sedm let. Tunely chce město budovat kvůli nedostatečné kapacitě současných tratí. „Má to nesporné výhody, lidé se dostanou rychleji ke svému cíli," řekl Zděradička. „Železnice je spolehlivý páteřní prvek veřejné dopravy. Kapacita současných tratí je vyčerpána, zejména kolínská trať ji má již překročenu," dodal ředitel Ropid Petr Tomčík.

Vyhloubit tunely bude extrémně náročné

Cesta by se zkrátila například cestujícím do Středočeského kraje. Do Milovic by mohli dorazit za 44 minut, nyní cesta trvá 59 minut. Při jízdě do Kralup by byla úspora času ještě větší. Cestujícím nyní cesta trvá 52 minut, v budoucnu už by to byla jen půl hodina.

Příměstské vlaky mají v označení písmeno S, proto se projekt jmenuje Metro S. Tunely pro vlaky budou mít větší průměr a také nástupiště budou delší. Měřit budou zhruba 200 metrů, nástupiště pro metro jsou přitom poloviční. Vyhloubit tunely pro podzemní železnici ale bude podle Zděradičky extrémně náročné. „Máme tam jednak tunely metra, jsou tam inženýrské sítě, kolektory. Plánujeme v budoucnu také prodloužit metro D přes Hlavní nádražní na náměstí Republiky, takže poskládat všechny tyto tunely v jednom místě bude extrémně náročné. Ale prvotní technická prověření ukázala, že je to možné,“ doplnil Zděradička.

K vytvoření tunelů se město inspirovalo v zahraničí. Podzemní železnici má od 70. let Mnichov a funguje i v Lipsku nebo ve Stockholmu.

Kudy by mohlo vést Metro S?
autor: fir
Spustit audio

Více z pořadu