Praha zahájila stavbu nové Trojské lávky, skončí v říjnu 2020. Zatím místo ní jezdí přívoz

Po téměř dvou letech od zřícení Trojské lávky začali dnes dělníci s budováním nového spojení pražské Tróje a Císařského ostrova. Podle magistrátu má být hotové do roka, a bude bezpečnější.

Nová lávka má mít ocelí vyztuženou konstrukci, která je chráněná nejen proti povodním, ale taky proti korozi. Právě rez totiž poškodila nosná lana u předchozí lávky z předpjatého betonu. Ta lana navíc podle mostařů nebyla přístupná a závadu tak nebylo možné rychle odhalit. A právě to bylo nejspíš hlavní příčinou zřícení v prosinci 2017, při kterém se tehdy zranili čtyři lidé. To by se u té nové lávky nemělo opakovat, navíc všechny důležité prvky mají být podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) technikům po ruce, a bude tak jednodušší sledovat technický stav lávky. Při správné údržbě má vydržet až sto let. 

Zřícená Trojská lávka den po neštěsí, tedy 3. prosince 2017

Lávka bude postavená geometricky tak, aby se při povodni u jejích pilířů nedělaly víry. Také bude mít sklopitelné zábradlí a voda přes něj případně lépe přeteče. "Ta lávka bude krásným dílem. Bude to obloukový spojitý nosník z ocelového profilu s potrubím o průměru 913 milimetrů. Snese zatížení až 500 kilogramů na metr čtvereční s tím, že po ní může přejet vozidlo o hmotnosti 3,5 tuny," řekl Jiří Bažata, ředitel divize Velké projekty společnosti SMP CZ.

Nová lávka bude jen pro pěší stejné jako u předchozího mostu, bude ale čtyři metry široká, aby se tam pohodlně vešli chodci spolu s cyklisty nebo lidmi na kolečkových bruslích. Když to bude nutné, vejde se na most ale taky sanitka nebo hasičské auto.

Zřícenou trojskou lávku nahradil přívoz

Mezi Císařským ostrovem a Trójou od konce roku 2017 lidi přepravuje přívoz. Jako jediné spojení mezi oběma břehy bude cestující vozit dál, dokud lávka nebude hotová. Magistrát zatím počítá s tím, že po dokončení mostu přívoz zruší, protože vlastně kopíruje trasu nového mostu.

Dnes začali dělníci s pomocí těžké techniky s přípravou stavby prvních pilířů na Císařském ostrově, celá lávka má být podle Scheinherrova odhadu hotová do konce října a krátce na to už v plném provozu.