Pravá ruka? Ne, byl pro mě oběma rukama

Za pandemie COVID-19 bych bez něho jako ministr zdravotnictví nevěděl, jestli, jak se říká, bude líp nebo už je líp. Původním povoláním je biologem, zabýval se laboratorní prací a výzkumem. Líbila se mu práce s daty, a to mu zůstalo dodnes. V roce 2019 dobudoval NZIS, který je centrálním zdravotnickým systémem se statistickými daty. Hovoříme o prof. RNDr. Ladislavovi Duškovi, řediteli Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Když v Ústavu na Ministerstvu zdravotnictví začínal, vykazovalo se 90 % zdravotnické statistiky papírově. Opakovaně se to přepisovalo, každý tam přidal nějakou chybku, a data byla na stole.

Lékař je navíc velmi chytrý, prý speciální poddruh homo sapiens medicus, uvádí můj host žertem. Tento homo rád opisoval do statistik stejná čísla, která už vykázal v minulém roce. Nezbylo tedy nic jiného než okamžitě přejít na výpočetní techniku.

Na druhé straně třeba takový oprašovaný padesátník, přesněji padesátiletý Národní onkologický registr je unikátní studnicí informací a podobných je jen osm na světě.

Je statistika v medicíně k něčemu dobrá? Není lepší postupovat podle toho nehezkého vtipu, že věřím jen těm datům, která si zfalšuji sám? Nejen o tom se dozvíme více v dnešním podcastu.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio