Právě v tomto období je nutné respiračním potížím věnovat mimořádnou pozornost

9. září 2020

Tak jako každý rok, i letos bude s přicházejícím podzimem a zimou přibývat nejrůznějších respiračních onemocnění. Do chřipkového období je ale ještě daleko a po aktivně prožitém létě má většina zdravých lidí imunitu ještě poměrně v dobrém stavu. Respiračním onemocněním je proto právě nyní potřeba věnovat mimořádnou obezřetnost. Velmi pravděpodobně se totiž může jednat o COVID–19. Radí MUDr. Petr Grenar.

Časté onemocnění chřipkou se většinou objevuje až v od konce ledna a během února. Různým respiračním onemocněním, která se projevují již nyní, je proto potřeba věnovat mimořádnou péči a obezřetnost. Velmi pravděpodobně se totiž může jednat o COVID–19. V počátku má toto onemocnění podobné projevy jako stavy běžného nachlazení. Až průběh postupem času ukáže, zdali se jedná o prosté respirační onemocnění, které během týdne odezdí bez následků, nebo o COVID-19, který může mít dále progresi až do vážného zdravotního stavu a komplikací. Hlavní problém tohoto onemocnění je, že i když máme lehké příznaky, jsme již infekční a můžeme nemoc šířit dál. I když můžeme mít pouze lehké příznaky, u jiných pacientů nemoc naopak postupuje až ke katastrofálním následkům.

Jakékoliv příznaky respiračních potíží nyní nepodceňujte. Do období chřipek je totiž ještě daleko

Proto je nutné se právě v tomto období chovat opravdu zodpovědně. Pokud pozorujeme příznaky, které souvisí s respiračním ústrojím - teplota, kašel, ztráta chuti, ale v tomto případě to může být i zánět spojivek - je opravdu nutné dále postupovat cestou osobní zodpovědnosti a omezit maximálně kontakt s ostatními lidmi včetně členů vlastní rodiny. Do té doby, než se zcela vyvrátí podezření na COVID–19. Jako pacient nejsme schopni v počátečním stadiu nemoc rozlišit. A bez testu to jednoznačně říci nemohou ani zkušení lékaři.

Rychlotesty nebo PCR testy

Onemocnění COVID-19 rozeznáme pouze v případě kvalitních testů. Při potížích je nutné se spojit se svým praktickým lékařem, který nám zajistí řádné vyšetření. Nejedná se rozhodně o rychlotesty, které se v diagnostice COVID–19 v praxi ukázaly jako neúčinné. Jediné vyšetření, které má smysl, je PSR test, kdy se provádí výtěr z krku a stanovuje se infekční agens. PCR proto jasně definuje přítomnost COVIDU-19 v organismu. Rychlotesty ukazují pouze přítomnost protilátek. Problém je, že jejich pozitivita začíná až nejdříve kolem 14. dne onemocnění. Přitom po celou tuto dobu je nemocný člověk již infekční.

Do výsledků PCR testu je nutné dodržovat osobní karanténu

PCR test jako jediný jednoznačně rozliší, jestli se jedná o prostý infekt podzimního a zimního období nebo o nemoc COVID-19. Provádí se výhradně v nemocničním zařízení nebo v zařízení tomu určeném. Praktický lékař pošle na testovací místo elektronickou žádanku a pacient se v daném termínu dostaví přímo na toto pracoviště s průkazkou zdravotní pojišťovny a občanským průkazem. Test se provádí výtěrem a do dvou dnů nejpozději máme výsledek. Podstatné je, že do obdržení jakéhokoliv výsledku se musíme chovat tak, jako bychom byli pozitivní. To znamená, chováme se jako v karanténě a chráníme tak své nejbližší a své okolí, aby se nemoc nešířila dál.

Spustit audio