Prázdninové jízdní řády končí, na Kladensku a u Říčan budou změny linek

30. srpen 2022

Prázdninové jízdní řády v Praze a středních Čechách končí, na Kladensku a v oblasti Dolních Břežan a Říčan budou od 1. září větší změny autobusových linek. Na páteřních trasách přibudou spoje, zlepšit se má propojení jednotlivých měst v okolí Prahy a linky budou upraveny podle aktuálních požadavků na cestování do škol.

V pražské dopravě se opět zkrátí intervaly linek metra, tramvají i autobusů, znovu začnou jezdit školní linky a školní spoje na příměstských linkách. Některá města z okolí Prahy budou mít vylepšené spojení mezi sebou i do Prahy. Vznikne například nové přímé spojení Říčan s Úvaly a Českým Brodem novou linkou 686 a prodlouženou linkou 435, což zvýší dopravní obslužnost Říčan.

"Na Dolnobřežansku je doprava soustředěna do páteřní linky 333 ke stanici metra Kačerov a stávající linka 331 je přetrasována přes Vestec k metru Opatov, čímž je zajištěno nové přímé spojení Dolnobřežanska s oblastí Jižního Města a lépe jsou obslouženy obce v okolí Dolních Břežan a rozrůstající se vědecko-technické areály v oblasti Vestce a Zlatníků-Hodkovic," uvedl pro Český rozhlas a ČTK mluvčí Ropid Filip Drápal. Školní spoje od září lépe propojí oblasti Dolních Břežan a Jesenice.

V souvislosti se sporem Kladna a Středočeského kraje na způsobu placení veřejné dopravy se změní propojení některých linek v Kladně a částečně bude omezený provoz linek Pražské integrované dopravy do některých okrajových částí města. Kladno naopak od 1. září prodlouží linku 601 v části Rozdělov a ve špičce přidá spoje na lince 602 ze Švermova. Čas na bezplatný přestup po zakoupení jízdenky na kladenskou městskou dopravu je prodloužený na 60 minut od zahájení jízdy. Spojů ubude i v oblasti Stochova, což souvisí s požadavkem místních měst a obcí, které chtěly snížit platby za dopravní obslužnost.

V Praze se spoje změní jen v několika případech, nejvýznamnější bude rozšíření noční dopravy v oblasti Zbraslavi pomocí nové linky 917 z Modřan do Lipenců, současná linka 907 změní trasu do Baní.

Zavedeny budou též tři nové školní linky v oblasti Vinohrad, Košíř a Cholupic pro přímé spojení k tamním základním školám.

zdroj: ČTK
Spustit audio