Prenatální diagnostika: Moderní metoda odhaluje vady plodu v průběhu těhotenství

Současná medicína skýtá nevídané možnosti. Nejenže dokáže spoustu nemocí odhalit a následně vyléčit, ale umí dokonce ještě před narozením člověka zjistit jeho případné vady či zdravotní potíže.

O oboru zvaném prenatální diagnostika jsme si povídali s MUDr. Viktorem Tomkem z Centra prenatální ultrazvukové diagnostiky pražské nemocnice v Motole.

Dozvěděli jste se, co všechno se dá už během těhotenství u ještě nenarozeného plodu zjistit a kdy je třeba provést specializované ultrazvukové vyšetření těhotné ženy.

Řekli jsme si, v jaké fázi těhotenství se takové vyšetření provádí a jak konkrétně probíhá. A rozebrali jsme, jaké vrozené vady může ve výsledku odhalit.

A také jsme zmínili, jaký je další postup, pokud specializované vyšetření nějakou vadu odhalí a zda je možné ji ještě před narozením dítěte odstranit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.