Přes pražský Libeňský most nejezdí kvůli jeho havarijnímu stavu tramvaje. Linky jsou odkloněné

11. leden 2024 18:00

Kvůli havarijní uzavírce Libeňského mostu v Praze je do odvolání zastavený provoz tramvají mezi Palmovkou a Maninami. Tramvaje jezdí odklonem, kdy se provoz obnoví zatím není jasné. Závadu pravděpodobně způsobily silné mrazy, uvedla Technická správa komunikací (TSK). Podle její mluvčí Barbory Liškové je pro tramvaje uzavřený pouze inundační most, který je součástí Libeňského soumostí. Ostatní doprava jezdí po mostě přes Vltavu bez omezení.

„Důvodem je zjištění technické závady, pravděpodobně vyvolané silnými mrazy minulých dní“ uvedla TSK v tiskové zprávě. Závada byla podle společnosti zjištěna na základě provedených kontrol, vyvolaných předchozím posouzením stavu mostu, a následně prověřováním kritických míst.

Jedná se pouze o inundační most, který je na straně Prahy 8 na Rohanském ostrově, kde bylo původní koryto Vltavy,“ řekla odpoledne Lišková.

Předpoklad obnovení provozu zatím TSK nesdělila. „Bližší informace poskytneme v dalších dnech,“ uvedla mluvčí. Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) ve čtvrtek vpodvečer napsal, že TSK řeší urychlené podepření a další opatření, aby mohl být most co nejdříve bezpečně zpřístupněn.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) na síti X napsal, že Libeňský most byl prohlédnut kvůli mrazům a u oblouku u Voctářovy ulice byl zjištěn stav, který musí být dále diagnostikován. „Zítra (v pátek, pozn. red.) bude prohlídka pokračovat,“ doplnil.

Tramvaje neprojedou po Libeňského mostu v celém úseku. Kvůli havárii jezdí odklonem spoje na linkách 1, 6, 14 a 25. V úseku Dělnická - Maniny - Palmovka je postupně zaváděna náhradní autobusová doprava X1, informoval pražský dopravní podnik (DPP).

Libeňský most je soumostí tvořené šesti mosty a byl postaven podle návrhu architekta Pavla Janáka v roce 1928. Most nebyl nikdy opravován a je ve velmi špatném stavu. V roce 2018 byl kvůli tomu dočasně uzavřen pro auta a MHD. Předloni se při diagnostikách ukázalo, že všechny oblouky vykazují stejnou zatížitelnost jako v době stavby.

Minulé vedení Prahy počítalo se zbouráním Libeňského mostu a jeho nahrazením novou konstrukcí, současné vedení magistrátu ale rozhodlo o opravě. Konsorcium firem, které most opraví, vede společnost Metrostav TBR a tvoří jej ještě mateřský Metrostav a projekční firmy SATRA a SHP. Práce by podle dřívějšího vyjádření ředitele TSK Jozefa Sinčáka mohly začít na jaře 2025.

Dopravní opatření

  • linka 1 je vedena obousměrně po odklonové trase
    Strossmayerovo náměstí - Nábřeží Kapitána Jaroše - Dlouhá třída - Bílá labuť - Florenc - Invalidovna - Palmovka (ulice Sokolovská) - Palmovka (ulice Na Žertvách) - Palmovka ulice Zenklova) - Krejcárek a dále po své pravidelné trase
  • linka 6 je vedena obousměrně po odklonové trase ..Masarykovo nádraží - Bílá labuť - Florenc - Invalidovna - Palmovka (ulice Na Žertvách) a dále po své pravidelné trase
  • linka 14 je vedena obousměrně po odklonové trase Bílá labuť - Florenc - Invalidovna - Palmovka (ulice Na Žertvách) - Balabenka - Nádraží Libeň - obratiště Harfa a po stejné trase zpět směr centrum
  • linka 25 je vedena obousměrně po odklonové trase Strossmayerovo náměstí - Nábřeží Kapitána Jaroše - Dlouhá třída - Bílá labuť - Florenc - Invalidovna - Palmovka (ulice Na Žertvách) a dále po své pravidelné trase
  • v úseku Dělnická - Maniny - Palmovka je zaváděna náhradní autobusová doprava X1
  • v úseku Florenc - Vltavská - Palmovka, prosíme, využijte souběžné linky metra s přestupem ve stanici C - Florenc
autor: cen | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio