Preventivní vyšetření hrají zásadní roli v úspěšnosti léčby onkologického onemocnění

26. únor 2020

Díky moderní medicíně se daří onkologická onemocnění stále úspěšněji léčit. Bohužel, na druhou stranu onkologických pacientů přibývá. Jediná možnost ochrany je zdravý životní styl, a především prevence. Všeobecně totiž platí, že čím včasnější je diagnostika, tím jednodušší a účinnější je léčba. Radí MUDr. Petr Grenar.

Bohužel, onkologických pacientů je stále více. Jediná možnost ochrany je prevence a včasnost odhalení onemocnění. V naší republice je vypracováno několik screeningových programů, které cíleně vyhledávají pacienty, kteří jsou onkologickým onemocněním ohrožení. Preventivní vyšetření od určitého věku zcela hradí pojišťovna.

Speciální vyšetření by měly využívat ženy i muži

Ženy mají od věku 45ti let jednou za dva roky nárok na vyšetření prsu mamografem. Součástí balíčku preventivních onkologických vyšetření u žen jsou také gynekologické prohlídky. Preventivní vyšetření jednou za šest měsíců odhalí onemocnění tumorem v gynekologické oblasti ve velmi raném stadiu. Léčba je při včasném odhalení velmi úspěšná. U mužů je zcela zásadní vyšetření prostaty. Od dosažení věku 50ti let by měl každý muž jednou za rok absolvovat urologické vyšetření zaměřené na prevenci karcinogenu prostaty. Při podezření na onkologické onemocnění pacienti absolvují ultrazvukové vyšetření, odběr krve na zjištění onkomarkerů a digitální vyšetření per rektum.

Rozšířená je i rakovina v kolorektální oblasti. Při včasném odhalení je ale léčba velmi úspěšná

Od věku 50ti let má každý nárok jednou za dva roky na náklady pojišťovny využívat screening kolorektálního karcinomu. Toto vyšetření se týká mužů i žen. Jednoduchým testem ze stolice je možné zjistit, jestli je pacient v riziku onkologického onemocnění tlustého střeva nebo konečníku. Toto jednoduché vyšetření ale bohužel pacienti často nevyužívají. Při včasné diagnostice je přitom léčba velmi úspěšná a pacient se rychle vrací do běžného života.

Praktický lékař by se měl zaměřit na to, jaký typ daného pacienta ohrožuje

U všech onkologických vyšetření je významná rodinná zátěž a rodinná anamnéza. Pakliže má pacient ve svém příbuzenstvu onkologické diagnózy, je nutné mnohem zodpovědněji přistupovat k preventivním prohlídkám především v rizikových oblastech. Mezi časté problémy patří i onkologické onemocnění štítné žlázy. V případě jejího zvětšení může už pouhý pohmat přinést jasný diagnostický závěr. Následně se přistoupí k ultrazvukovému a k biochemickému vyšetření, které onemocnění potvrdí. Samostatná kapitola jsou pigmentové névy, které jsou díky současnému tvrdému záření slunce velmi časté. Diagnóza je jednoduchá a rychlá. Pokud se na toto onemocnění myslí a včas navštívíme kožního lékaře, léčba je radikální a jednoduchá. Je nutné ale mít na paměti, že pigmentové névy jsou jedny z nejzhoubnějších tumorů, které existují. Rychlost metastatické složky je u těchto nádorů tak fatální, že rozjetý melanom je otázka života pouhých několika měsíců.

Spustit audio